Iskujen vuoksi lämmitys on Ukrainassa katkennut tuhansien ihmisten kodeista. Sään on ennustettu kylmenevän jouluksi.
Useat alueet Ukrainassa kärsivät sähkökatkoista tiistaina sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi yön aikana maahan ohjuksilla ja drooneilla. Ukrainan ilmavoimien mukaan Venäjä käytti hyökkäykseen 635 droonia ja 38 ohjusta.
Ukrainan energiaministerin mukaan hyökkäys kohdistui jälleen maan energiainfrastruktuuriin. Lisäksi ainakin kolme ihmistä kuoli ja useita loukkaantui hyökkäyksessä eri puolilla maata. Yksi kuolleista oli 4-vuotias tyttö, jonka asuintaloon osui venäläinen drooni.
Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan iskut osoittavat, ettei Venäjä ole aikeissa pysäyttää hyökkäystään.
– Tällainen hyökkäys juuri ennen joulua, kun ihmiset haluaisivat vain olla rauhassa ja turvassa kodeissaan perheidensä kanssa... Tällainen hyökkäys kesken neuvottelujen, joilla tätä sotaa yritetään lopettaa... (Venäjän presidentti Vladimir) Putin ei vieläkään voi hyväksyä sitä, että hänen pitää lopettaa tappaminen, Zelenskyi sanoi.


