Arktinen alue, ohjusreitit ja Nato määrittävät Venäjän sotilaallista läsnäoloa Suomen lähialueilla.
Venäjän syy panostaa Suomen vastaisen rajan puolustukseen ei ole ainoastaan Suomi tai edes Suomen jäsenyys puolustusliitto Natossa.
Kremlistä katsottuna Suomen itäraja eli Venäjän lounaiskulma kun on osa arktista aluetta, josta Yhdysvaltojen ohjuksilla on lyhin matka Venäjälle.
Maanpuolustuskorkeakoulun (MPKK) Venäjä-ryhmän johtaja Simo Pesu kuvailee Yhdysvaltojen mahdollista ydinaseiskua Venäjää vastaan "ainoaksi sotilaalliseksi uhaksi", jota Kreml on vuosikymmeniä pitänyt selkeästi esillä.
Venäjän katastrofiskenaariossa Yhdysvaltojen strateginen ydinisku tuhoaisi Venäjän johdon ja vastaiskukyvyn.
– Venäjän uhkakuvat, joita he kuvaavat, eivät ole muuttuneet siitä huolimatta, että he ovat käyneet suurta sotaa Euroopassa neljän vuoden ajan, everstiluutnantti Pesu toteaa.
Sotilaallisista keinoista toimiva ennakkovaroitusjärjestelmä ja ilmapuolustus ovat Venäjälle tehokkaimmat tavat keinot varautua mahdollista amerikkalaishyökkäystä vastaan.
Vaikka Ukrainan sota on tyhjentänyt Suomen lähialueiden kasarmeja ja kalustovarastoja, on ilmapuolustus pysynyt paikoillaan, Pesu muistuttaa.
