Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:58Putin esitteli Venäjän uusia ydinaseita puheessaan parlamentilleVladimir Putin esitteli Venäjän uusia ydinaseita puheessaan parlamentille keväällä 2018.

Venäjältä kova väite: Moninkertaisella äännennopeudella kiitävä ihmeohjus jo palveluskäytössä, eikä mikään järjestelmä voi sitä torjua – "Kenelläkään muulla ei ole vielä tällaista asetta"

Julkaistu 28.12.2019 10:13

MTV UUTISET - REUTERS

Venäjä väittää ottaneensa käyttöön ensimmäisen erän niin kutsuttuja Avangard-yliääniohjuksia. Venäjän puolustusministeriö ilmoitti asiasta perjantaina.

Kysymyksessä on ase, joka laukaistaan kymmenien kilometrien korkeuteen mannertenvälisen ohjuksen kyydissä. Tämän jälkeen ase irtoaa ohjuksesta ja liitää ilmakehän rajamailla kohteensa luokse. Lopuksi esimerkiksi ydinkärkeä kantava osa syöksyy maaliinsa moninkertaisella äänennopeudella.

AOP Avangard ohjus Venäjä Putin seuraa laukaisuaVladimir Putin ja korkeaa sotilasjohtoa seuraamassa Avangard-koelaukaisua joulukuussa 2018.imago/Russian Look/ All Over Press

Venäjä on kehunut, että uusi asejärjestelmä on niin edellä aikaansa, ettei sitä voi torjua millään ohjustentorjuntajärjestelmällä. Venäjän aseesta tekee ainutlaatuisen myös se, että kohti kohdettaan kiitävä taistelukärki pystyy muuttamaan kurssiaan ja tekemään väistöliikkeitä.

Lännessä epäillään väitteitä

Järjestelmä kuuluu joukkoon presidentti Vladimir Putinin aiemmin esittelemiä uusia ihmeaseita.

Yhdysvaltain puolustusministeriö ei ole ottanut kantaa Venäjän väitteisiin ihmeaseen kyvyistä. sekä Yhdysvallat että Kiina ovat vuosia kehittäneet myös omia yliääniaseitaan. Lokakuussa Venäjä kertoi Yhdysvaltalaisten tarkastaneen Avangard-järjestelmän maiden välillä voimassa olevan asesopimuksen puitteissa,

– Meillä on ainutlaatuinen ase historiassa. Muut maat yrittävät ottaa meitä kiinni, sillä kenelläkään muulla ei ole vielä tällaista asetta, saati sitten mannertenvälistä yliääniasetta, Vladimir Putin lausui tiistaina.

AOP Venäjä Avangard-ohjuksen koelaukaisu

Lännessä osa asiantuntijoista on ollut skeptisiä sen suhteen, kuinka pitkällä tai valmiita Venäjän superaseet todellisuudessa ovat.

Kaliforniassa työskentelevä kansainvälisen varustelun asiantuntija Jeffrey Lewis kertoo Reutersille epäilevänsä Venäjän uuden aseen todellista suoriutumista.

Hänen mukaansa maaliinsa kiitävä taistelukärki on kuitenkin loppuvaiheessa hitaampi kuin perinteisten mannertenvälisten ohjusten taistelukärjet. Mannertenvälisissä ballistisissa ohjuksissa taistelukärjet sinkoutuvat lopuksi ilmakehän läpi valtavalla nopeudella maaliinsa.  

Lue myös: Putinin vakoilulaiva seilaa Yhdysvaltain rannikon tuntumassa – osan ajasta pimeänä kulkeva Viktor Leonov aiheuttaa harmia viranomaisille ja kauppalaivoille

Lisää aiheesta:

Putin haastoi Yhdysvallat kaksintaisteluunWP: Oreshnik on "järisyttävä uhka Euroopalle" – video näyttää, miten Venäjän uusi ase toimiiUSA teki testin ydinkoealueella Nevadassa – Venäjä julkaisi videon valtavasta ohjuksestaVenäjä testasi Vienanmerellä tuliterää ohjustaan, joka kulkee seitsenkertaista äänennopeuttaTällainen on Vladimir Putinin uusi superase: Liikkuu jopa 20-kertaisella äänennopeudella, ohittaa kaikki ydinpuolustukset – "Iso menestys ja voitto"Amerikkalainen kenraali huolissaan Kiinan ja Venäjän haaveilemista hypernopeista aseista – "Tilanne on sama kuin Pohjois-Korean kanssa"
VenäjäYdinaseetVladimir PutinUlkomaat
Avangard-ohjuksen koelaukaisu kesällä 2018./All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen21:46
    Suomi

    Venäjä närkästyi Suomen-suurlähettiläänsä puhuttelusta

  • Eilen19:56
    Ukrainan sota

    Ukraina iski Karjalan kannakselle – osui Putinia arkaan paikkaan

  • Eilen17:40
    Alexander Stubb

    Stubb: Hyvin epätodennäköistä, että droonien lentäminen Puolan ilmatilaan olisi ollut vahinko

  • Eilen16:27
    Ukrainan sota

    Uusi teoria: Ukrainan "poikkeuksellinen" häirintä saattoi harhauttaa lennokit Puolaan

  • Eilen15:40
    Ulkoministeriö

    Venäjän Suomen-suurlähettiläs ulkoministeriön puhuttelussa