Valtteri kuvasi videolle hänen kahden koiransa sanattoman kommunikoinnin vuolaan virran äärellä keskellä metsää.
Alajärveläinen Valtteri oli äskettäin kahden koiransa kanssa metsälenkillä. Maasto oli tuttua ja kolmikko oli usein ennenkin lenkkeillyt samoissa maisemissa.
Toinen koirista on viisivuotias suomenlapinkoira nimeltä Nieida ja toinen on pienikokoisempi kolmevuotias ruotsinlapinkoira Na´sti. Valtteri paljastaa, että nimet ovat saamea. Na´sti tarkoittaa suomeksi tähteä. Nieida on suomeksi tytär.
Paikallisen luoman, Lohijoen, kohdalla Nieida ja Na´sti aloittivat tutun leikin, jossa ne hyppivät vuolaana virtana kulkevan veden äyräältä toiselle.
Valtteri päätti pistää lenkin lomassa kameran päälle ja kuvata hiukan koirien hyppimistä.
– Ei ollut eka kertamme virralla. Se on meille erittäin tuttu paikka. Tiesin, että ne alkavat hyppelemään virran yli, niin laitoin kameran päälle, Valtteri kertoo MTV Uutisille.
Yllättäen koirista kookkaampi ja vanhempi Nieida ei uskaltanutkaan hypätä virran toiselle puolelle, vaan jäi vastarannalle empien tepastelemaan ja selkeästi pohtimaan seuraavaa peliliikettään.
– Onneksi pidin suuni kiinni, kun tajusin, että se Nieida ei uskalla tulla, Valtteri kertoo.