Valtteri Bottas kertaa F1-kauden 2019 lähtökohtia ja vaiheita C Moren Never Give Up -dokumentissa. Edellisenä syksynä tullut kritiikki sytytti suomalaiskuskin hurjaan lentoon alkukaudella, mutta loppuvuoden merkit nousivat esiin jo toukokuun Monacon GP:ssä.
Korviini kantautui kauden 2018 loppupuolella ja jälkeen kaikenlaista sontaa ja kritiikkiä. Tiesin kuitenkin koko ajan mihin pystyn. Suoritukset eivät kuvanneet minua, pystyin paljon parempaan. Omalle parhaalle tasolle palaaminen aiheutti sitten pienen purkauksen kriitikoille.
Näin Valtteri Bottas muistelee ylivoimaisesti voittamansa Australian GP:n jälkeistä tiimiradioviestiään, jossa hän haistatteli "asiaan liittyville ihmisille". Mercedes-kuski oli hakenut koko talven ajan motivaatiota vaikean kauden 2018 jälkeen, ja uusi tuleminen ristittiin "Bottas 2.0:ksi".
LUE MYÖS: Valtteri Bottas avautui F1-kauden traagisimmasta hetkestä – "Siinä meinaa mennä maku koko touhuun"
Bottas muistelee uutuusdokumentissa, että hänen "piti löytää jotain aivan uutta". Hän sai ekstravaihteen kauden alkuun.
– Kyllä siinä fiiliksen löytämisessä kesti jonkun aikaa. Tammikuun aikana tuli yhtäkkiä vähän kuin jopa pieni hurmos päälle. Tuntui, että kävin melko pohjalla henkisesti, niin nousin siitä tavallaan vielä korkeammalle.
– Hyppy aiemmista vuosista tähän kauteen osoittaa sen, että aina on tosi paljon pelivaraa kehittyä. Ei se mitään rakettitiedettä ole. Se, mikä tekee nopean ja hyvän kuljettajan, koostuu pienistä asioista, Bottas kertaa.


