Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaikutusvaltainen arvio: Kiina voittaa tekoälykisan

10:32Kenen puolella tekoäly on ja mihin se internettiä vie?Kenen puolella tekoäly on ja mihin se internettiä vie?
Julkaistu 07.11.2025 07:32
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Sääntely ja kallis energia ovat lännen ongelmia tekoälykisassa, Nvidia-pomo sanoo.

Kiina tulee voittamaan tekoälykilpailun, arvioi Nvidian perustaja ja toimitusjohtaja Jensen Huang brittilehti Financial Timesin haastattelussa.

Nvidia on tekoälyyn, näytönohjaimiin ja siruihin erikoistunut yhdysvaltalaisyhtiö, joka nousi maailman arvokkaimmaksi vuonna 2024. Tämän vuoden lokakuussa yhtiön arvo nousi yli viiteen biljoonaan dollariin. Biljoona tarkoittaa tuhatta miljardia. 

Huangin mukaan "kyynisyys" kyykyttää länsimaiden teknologian kehitystä. Tämä näkyy ennen kaikkea tekoälyn säätelynä.

Lännessä tekoälyn kehitystä on pyritty suitsimaan siihen liittyvien pelkojen takia. Useat teknologia-asiantuntijat ovat varoittaneet tekoälyn voivan olla tulevaisuudessa vaaraksi ihmisille.

AI-kehittäjät puolestaan sanovat tekoälyn olevan älyllisesti jo ihmisten tasolla ja monissa tehtävissä selvästi parempia ihmisiin nähden.

Nvidia Huang LK 7.11.2025
Nvidian perustaja ja toimitusjohtaja Jensen Huang.AFP / Lehtikuva

Nvidia-pomo korosti myös Kiinassa energian olevan huomattavasti Yhdysvaltoja edullisempaa. Tekoälyt ovat tunnettuja energiasyöppöydestään. Financial Timesin mukaan Kiina on lisännyt suurien datakeskusten rahoitusta.

Kommenttien voi tulkita olevan suunnattu Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin hallinnolle, joka on estänyt yhdysvaltalaista Nvidiaa myymästä kehittyneimpiä sirujaan Kiinalle.

Kiinalaiset tekoälytuotteet nousivat ensimmäistä kertaa suuriin otsikoihin tammikuussa Deepseekin myötä. Deepseek aiheutti yhdysvaltalaislehti Wall Street Journalin mukaan "verilöylyn" pörssissä. Presidentti  Trump kutsui kiinalaishaastetta herätykseksi.

Deepseekin julkaisun yhteydessä Nvidian osake romahti päivässä 17 prosenttia. Osake on sittemmin kohonnut uusiin huippulukemiin.

Lue myös: 

Nvidia on luonut ainutlaatuisen bisnesmallin ja 5 biljoonaa arvoa – nyt se hyötyy myös Nokiasta

Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

Nokia saa Amerikan miljardin – analyytikko: Tekoälyhuuma tarttui

Mikko Hyppönen sai Venäjän vakoilulta haiskahtavan viestin – varoittaa uudesta uhasta, jota "kukaan ei halua"

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat Deepseekistä: Kiinalaiset osoittivat oveluutensa "mopoversioilla"Silo AI:n suomalaisperustaja Peter Sarlin kertoo, mikä Deepseekissä on mullistavaaTämä hiljainen matematiikkanero on Deepseekin takana: Yllätti jopa Kiinan hallituksenKommentti: Kaverini tiesi etukäteen Deepseek-tekoälyn aiheuttavan "verilöylyn"Microsoft? Apple? Amazon? Ei, tässä on nyt maailman arvokkain yhtiö – nahkatakkijohtaja kuin "teknologian Taylor Swift"Entinen Pentagon-pomo: Kiina on jo voittanut taistelun tekoälystä – povaa idän suurvallan nousevan maailmanmahdiksi
TekoälyKiinaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tekoäly
  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • 31.10.05:33
    Huomenta Suomi

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi

  • 29.10.15:06
    Tutkimustulokset

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • 28.10.22:32
    Nokia

    Nokia kiihdyttää 6G-aikaan amerikkalaisen jätin siivellä: "Rahaa kuin roskaa"

  • 28.10.20:33
    Itsemurha

    Itsetuhoisten keskusteluun tekoälyn kanssa puututaan vihdoin – näin ChatGPT puuttuu hätään