Kiina on voittamassa maailman herruuden. Nyt on Euroopalla tuhannen taalan paikka pelata korttinsa oikein uudessa maailmanjärjestyksessä, kirjoittaa MTV Uutisten monivuotinen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump näkee kansainvälisen kanssakäymisen planeetanlaajuisena korttipelinä. Kaikki muistavat, miten hän huusi helmikuussa Valkoiseen taloon tulleelle vieraalleen, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyille, ettei tällä ole kortteja kädessään. Kun Yhdysvaltain ja Kiinan johtajat tapasivat kuluneella viikolla ensimmäistä kertaa kahdenkeskisissä neuvotteluissa sitten vuoden 2019, ilmeni, että Trumpin käsissä olleissa korteissa luki "Made in China".
Kiinan presidentti Xi Jinping antoi hyytävän oppitunnin maailman kuninkaaksi julistautuneelle Trumpille ja osoitti selvästi sen, että jos joku voittaa maailman herruuden, se ei ole ainakaan omaan erinomaisuuteensa tikahtuva Trump. Brittiläinen asia-aikakauslehti The Economist analysoi jo tätä tämän vuoden tärkeintä huipputapaamista edeltävällä viikolla arvioiden, että Kiina on voittamassa kauppasodan.
Eteläkorealaisen Busanin lentokentän terminaalin ankean harmaassa huoneessa nähtiin vajaassa kahdessa tunnissa, ettei laatulehti ollut taaskaan väärässä. Trumpin temppuilu törmäsi järkkymättömään Kiinan muuriin ja osoitti, että tahdin tällä planeetalla määrää nyt todellakin Pekingin pandakarhu. Siitä ei ole enää epäilystä.
Trumpin pullistelu huvitti
Juuri tapaamisen alla Trumpin omalla somealustallaan ulos tuuppaama pullistelu siitä, että Yhdysvallat aloittaa uudelleen ydinvoimatestit, herätti vain hilpeyttä poliittisissa pilapiirroksissa eikä todellakaan järkyttänyt Kiinan keisaria tuuman vertaa. Ranskalaisessa pilapiirroksessa punaiseen kravattiin sonnustautunut hahmo ilmoitti aloittavansa ydinvoimatestit uudelleen. Toinen ihmetteli, mitä järkeä siinä on, kun niitä ei maassa edes tarvita. Punakravatti totesi vain, etteihän se mitään haittaa, mutta hänellä itsellään on tarvetta sanoa se.

