Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaarallinen väärinpysäköinti alkoi Helsingissä heti uuden lain ensimmäisenä aamuna – johtaa välittömään hinaukseen: "Todella huono uudistus"

Julkaistu 22.11.2020 13:45

Ville Järveläinen

Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Auton saa pysäköidä kaksisuuntaisella kadulla tien vasempaan reunaan, mutta suojatiehen on jäätävä liikenteen kulkusuunnassa vähintään viiden metrin väli. Uudella tieliikennelailla on ollut Helsingin kaupungin pysäköinninvalvonnassa työllistävä vaikutus, mutta ei positiivisessa merkityksessä.

Kerroimme elokuussa uuden tieliikennelain myötä lisääntyneestä parkkeeraustavasta, joka on johtanut lukuisiin pysäköintivirhemaksuihin, kun uusia liikennesääntöjä ei ole muistutuksista huolimatta otettu haltuun.

Uudessa tieliikennelaissa kaksisuuntaisella kadulla tien vasempaan reunaan pysäköiminen on sallittua, mutta näin toimivan on edelleen huomioitava etäisyys suojatiehen ja tiedostettava liikenteen kulkusuunta. Moni kuitenkin ajattelee asiaa vain omasta kulkusuunnastaan.

Se, että auton saa tien oikeaan laitaan pysäköidessä parkkeerata heti suojatien jälkeen, ei nimittäin tarkoita, että näin saisi tehdä tien vasempaan laitaan kaksisuuntaisella kadulla pysäköitäessä. Vastakarvaan pysäköity auto nimittäin peittää näkyvyyden suojatielle ihan yhtä pahasti kuin myötäkarvaankin pysäköity auto.

LUE MYÖS: "Huippukuljettajat eivät tee tällaisia virheitä" – uusi pysäköintisääntö johtanut erikoisiin suorituksiin Helsingissä, katso kuvat

– Kiellettyä on yksiselitteisesti pysäyttäminen viiden metrin matkalla ennen suojatietä, olipa auto etuperin, takaperin, sivuttain tai vaikka katollaan, poliisitarkastaja Konsta Arvelin Poliisihallituksesta kertoi MTV Uutisille elokuussa.

Mersu hinattiin pois

MTV Uutiset jalkautui Helsingin keskustaan selvittämään, kuinka yleisestä pysäköintivirheestä on todellisuudessa kyse.

Keskustan kaduilta löytyikin nopeasti juuri kyseisellä kielletyllä tavalla pysäköity Mercedes-Benz.

– Hän [kuljettaja] on ajosuunnan vastaisesti tähän ajanut ja luullut, että tämä suojatievirhe poistuu sillä, Helsingin kaupungin pysäköinnintarkastaja Seija Mattsson arvelee artikkelin yläpuolella olevalla videolla.

– Annamme pysäköintivirhemaksun ja tilaamme hinausauton paikalle, Mattsson jatkaa.

mtv uutiset pysäköinti 2Ennen suojatietä on kaksisuuntaisella kadulla pysäköidessä jätettävä vähintään viiden metrin rako, vaikka auton parkkeeraisikin väärin päin.MTV Uutiset

Muuta liikennettä vaarantavalla tavalla pysäköidyt autot siirretään lähisiirtona turvallisempaan paikkaan. Hinauksesta aiheutuvista kustannuksista vastaa tyypillisesti ajoneuvon omistaja tai haltija.

Pysäköinnintarkastaja tyrmää uudistuksen

Pysäköinnintarkastaja Kari Porsman arvelee, että vastakarvaan pysäköimisen mahdollistama lakimuutos on lähtöisin kansalaisten toiveesta. Palaute ei kuitenkaan ole ruusuista.

– Tämä on huono uudistus. Todella huono, Porsman toteaa.

Vaarallinen virhepysäköinti alkoi heti kesäkuun ensimmäisenä päivänä, kun uusi tieliikennelaki astui voimaan.

– Heti aamulla oli Fabianinkadulla auto suojatiessä kiinni.

Porsman ei usko, että kaikissa tapauksissa on kyse välinpitämättömyydestä, sillä virheellisten pysäköintien määrä on niin suuri.

Mistä kirjoitetaan eniten parkkisakkoja Helsingissä?

Helsingin kaupungin kunnallinen pysäköinninvalvoja Kaija Kossila kertoo MTV Uutisille, että Helsingissä kirjoitetaan vuosittain noin 160 000 pysäköintivirhemaksua. 

Tyypillisimmät pysäköintivirheet ovat Kossilan mukaan pysäköintimaksun suorittamatta jättäminen sekä pysäköintikieltoaluetta ilmaisevan liikennemerkin noudattamatta jättäminen.

Artikkelin yläpuolella olevalla videolla nähdään myös onnekas Tesla-kuski, joka välttyy autonsa hinauttamiselta ja pysäköintivirhemaksulta vain täydellisen ajoituksen ansiosta, sekä Audi-kuljettaja, joka tajusi pysäköintivirheensä viime hetkellä.

LUE MYÖS: Osittain vain millien viilaamista: Helsingin kaikki 100 000 liikennemerkkiä vaihdetaan uusiin – työt jo käynnissä

Lisää aiheesta:

Kolme "idioottivarmaa" keinoa välttyä parkkisakoltaJokaisen autokoulun käyneen pitäisi ymmärtää tämä liikennesääntö, mutta todellisuus on karuNämä rikkeet kilisyttävät ParkkiPaten kassakirstua – yksi pysäköintimoka on yleisyydessään ylitse muidenKaikki eivät vieläkään tajua, että näin ei saa pysäköidä – Helsinki on varoittava esimerkki: "Siinä menee moni harhaan"Hengenvaarallinen pysäköintitapa lisääntynyt: "Alkanut unohtua suomalaisilta""Huippukuljettajat eivät tee tällaisia virheitä" – uusi pysäköintisääntö johtanut erikoisiin suorituksiin Helsingissä, katso kuvat
AutotPysäköintiPysäköinninvalvontaLiikennesäännötLiikenneturvallisuusMTV Uutiset LiveLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:54
    Politiikka

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • Eilen14:12
    Tulipalot

    Hybridi-Audi leimahti kesken latauksen – Tampereen parkkihallipalo teki valtavaa tuhoa

  • ti16:55
    Moottorikelkat

    Omistatko moottorikelkan? Varmista yksi asia – muuten vaarana "huomattavat kulut"

  • ma10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää