Helsinki Garden eli nykynimeltään Garden Helsinki on ollut suunnittelussa jo vuodesta 2010 lähtien. Silti, ja ennen kaikkea yhä, iso kysymys kohdistuu siihen, että milloin lapio tärähtää maahan ja milloin areena etenee toteutusvaiheeseen? Garden-projektijohtaja Ilkka Kilpimaa kertoo nyt MTV Urheilulle varsin lupaavaa tietoa hankkeesta.
Garden-monitoimiareenasta ei kuultu moneen vuoteen käytännössä yhtään mitään. Ruokapöytäkeskusteluissa kysymykset ovat ehtineet kääntyä siihen, että joko koko hanke on ehditty kuopata? Varsinkin kun korot pomppasivat Venäjän Ukraina-hyökkäyssodan myötä kattoon ja rakennusala ajautui ahdinkoon.
Tuoreeltaan Gardenista on kantautunut jo huomattavasti lupaavampia uutisia. Helsingin kaupunki ilmoitti vuonna 2024 valmistelevansa kauppaa, jossa se myy noin 2,5 hehtaarin kokoisen tontin Nordenskiöldinkadun varresta. Juuri tuolle tontille eli Helsingin jäähallin parkkipaikan yhteyteen on kaavailtu Garden-monitoimiareenakokonaisuutta.
Sen yhteyteen on tarkoitus rakentaa muun muassa hotelli, asuntoja ja erinäköisiä liiketiloja. Kaiken keskiössä on kuitenkin jopa 19 000 katsojan tapahtumapyhättö.
– Tämän hetken tilanne on se, että meillä on vahva asemakaava eli meillä on käytännössä mahdollisuus hakea rakennuslupaa milloin tahansa. Meillä on kaupungin kanssa allekirjoitettu kiinteistökaupan esisopimus, meillä on SRV:n eli rakentajan kanssa tehty hankesopimus ja tuoreimpana vielä valtion tukipäätös (35 miljoonaa euroa). Jos ajattelee tätä kiinteistöhankkeena, tämän peruspohja on erinomaisella tasolla, Gardenin projektijohtaja Ilkka Kilpimaa kertoo MTV Urheilulle.
Jutun yläreunan videolla Tulosruudun juttu Garden Helsinki -hankkeen tilasta.
Kilpimaan mainitsema valtion tukipäätös on ehdollinen. Isoin kysymys koko hankkeen kohdalla onkin kohdistunut sen rahoitukseen. Kilpimaan mukaan Gardenin kokonaishinta-arvio on pudonnut aiemmin ilmoitetusta 800 miljoonasta eurosta 700 miljoonaan euroon muun muassa laskeneiden korkojen ja rakennuttaja SRV:n kanssa tehtyjen suunnitelmamuutosten jäljiltä.





