Ainakin viisi ihmistä on kuollut Dorian-hurrikaanin tuhoissa Bahamasaarilla, kertoo saarivaltion pääministeri Hubert Minnis.
Hän kuvaili myrskyä tiedotustilaisuudessa "historialliseksi tragediaksi".
– Toistaiseksi Bahamasaarten poliisi on vahvistanut viiden kuolleen Abacossa, Minnis sanoi.
Hänen mukaansa pelastusviranomaiset suuntavat Abacoon niin pian kuin mahdollista arvioimaan tilannetta ja tunnistamaan uhreja.
Lue myös: Presidentti Trumpin hiljaisuus ihmetyttää hurrikaanin tuloon valmistautuvia yhdysvaltalaisia – presidentti vietti viikonloppuaan golfaten
Dorian-hurrikaani iski maihin täydellä voimalla Bahamasaarten pohjoisosassa sijaitsevilla Abaco-saarilla sunnuntaina paikallista aikaa. Vielä maanantaina myrsky runteli saarivaltiota eikä ollut juuri edennyt.
– Myrsky ei vain ole liikkunut mihinkään, totesi Yhdysvaltain kansallisen hurrikaanikeskuksen johtaja Ken Graham maanantaina alkuillasta paikallista aikaa. Myrsky mateli maanantaina kävelyvauhtia puolisen metrin sekuntinopeudella.
"Voiko joku auttaa meitä tai lähettää apua"
Dorian on aiheuttanut Bahamasaarilla katastrofaaliseksi kuvailtuja tuhoja. Punaisen Ristin arvion mukaan jopa 13 000 taloa on vaurioitunut tai tuhoutunut kokonaan.