Hirmumyrsky Dorian on tehnyt laajaa tuhoa Bahamasaarilla, ja jopa 13 000 taloa on joko vaurioitunut tai tuhoutunut kokonaan, arvioi Punainen Risti.
– Tarkkaa kuvaa siitä, mitä on tapahtunut, ei vielä ole, mutta jo nyt on selvää, että Dorian on tehnyt katastrofaalista tuhoa, sanoo järjestön edustaja Sune Bulow lausunnossaan.
Järjestön mukaan myrskyvuoksen aiheuttamat laajat tulvat Abacon-saarilla ovat todennäköisesti saastuttaneet kaivot merivedellä. Punainen Risti kertoo varanneensa noin 230 000 euroa välittömään apuun saarivaltiolle.
Hitaasti liikkuva Dorian iski maihin saarivaltion pohjoisosassa sijaitsevilla Abaco-saarilla, missä myrsky on valtiollisen ZNS-tv-yhtiön mukaan vaatinut useita uhreja.
– Paikka on tuhoutunut. Mikään ei toimi, ja ruumiita ajelehtii vedessä. Kukaan ei tällä hetkellä tiedä, kuinka paljon ihmisiä on kuollut. Pelkona on, että kun vesi alkaa laskea, osa ruumiista ajelehtii merelle, kertoivat paikalliset lähteet kanavalle.
AFP:n haltuunsa saamassa kuvamateriaalissa näkyy, kuinka aallot iskeytyvät rantaan ja lennättävät ilmaan valtavia pärskeitä. Paikallisen radioaseman mukaan tuulet ovat repineet irti muun muassa hotellin katon saarten kaupallisessa keskuksessa Marsh Harbourissa.
Abaco-saarten länsipuolella Grand Bahaman saarella tuhannet ihmiset ovat lähteneet evakkoon Dorianin ennustetulta kulkureitiltä.
– Tuntuu siltä, kuin seisoisimme jonossa ja odottaisimme hakatuksi tulemista, sanoi Grand Bahamalla sijaitsevan Freeportin asukas .
