Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Tulin kotiin" – Veikkausliigan mestariluotsin siirrolle vahvistus

All Over Press
Julkaistu 23.10.2019 13:38
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Kuopion Palloseuran jalkapallon Veikkausliigan mestariksi valmentanut Jani Honkavaara siirtyy Seinäjoen Jalkapallokerhon peräsimeen, seura tiedottaa. Sopimus on 2+1-vuotinen.  

Honkavaara, 43, ilmoitti jo kesällä, että hän jättää KuPS:n kauden jälkeen. Helsingin Sanomat puolestaan uutisoi ratkaisukierroksen alla, että Honkavaara suuntaa seuraavaksi SJK:hon. 

LUE MYÖS: KuPSin mestarivalmentaja jakoi tunnelmia joukkueen iloisista kultajuhlista – "Jos mietitte, mitä poika tekee…"

Tälle tuli vahvistus keskiviikkona. 

– Pakko myöntää, että olen monta kertaa leikkinyt ajatuksella palata Seinäjoelle, ja nyt se tapahtui. Tuntuu hyvältä. Ja toki myös oudolta, kun olen ollut parikymmentä vuotta poissa. Mutta edelleen lakeuksien näkeminen tuntuu sielussa, Honkavaara kommentoi seuran tiedotteessa.

– Tulin kotiin. Kotikaupungissa valmentaminen on haaste, mutta olen varma, että teemme hienoja asioita yhdessä. Ja nimenomaan yhdessä.

Honkavaaran meriitit viime vuosilta ovat komeat. Hän nosti HIFK:n liigaan, ja KuPS:ssa hän saavutti kolmen vuoden aikana pronssin, hopean sekä mestaruuden. 

SJK:n päävalmentajan pesti on ollut viime vuosina tuulinen paikka, sillä Alexei Eremenko seniorin elokuiset potkut olivat seuran viidennet reilun kahden vuoden sisään. 

Päättyneen kauden joukkueesta SJK:n jättävät maalivahti Mihkel Aksalu, puolustajat Jarkko Hurme, Dani Hatakka, Joel Mero ja Trevor Elhi sekä keskikenttäpelaajat tai hyökkääjät Obed Malolo, Dion Acoff, Matheus Batista ja Zakaria Beglarishvili. 

Lisää aiheesta:

Suomen mestari KuPS tekemässä muhkean tilin: "Lihava plusmerkki"Kuopion Palloseura teki ratkaisunsa päävalmentajan suhteen – "Meidän on tehtävä asiat entistä paremmin"Simo Valakarin unelmapesti avautui – KuPS-luotsi myöntää MTV Urheilulle: "Totta kai kiinnostaa"Veikkausliigan väriläiskä Moshtagh Yaghoubi palaa entiseen seuraansaSJK:lle kova vahvistus: Oman kylän poika palaa 12 vuoden jälkeen – kokemusta Huuhkajista ja Eurooppa-liigastaSami Hyypiä otti HJK-huhuihin kipakasti kantaa
VeikkausliigaSJKKuPSJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • ma19:56
    Jalkapallo

    Armeijaan lähteneeltä Veikkausliigan supertähdeltä paljonpuhuvaa tekstiä: "Tulee kirottua itseään"

  • ma15:29
    KuPS

    Veikkausliiga-tähti siirtyy Mestarien liiga -joukkueeseen

  • 12.12.18:11
    TPS

    TPS:n maalitykin uusi osoite selvillä

  • 12.12.17:13
    Jalkapallo

    Suomalainen eurotemppu poiki melkoisen ottelun: Manchester City vastaan

  • 10.12.22:22
    Jalkapallo

    HJK:n nuoret tekivät historiallisen sensaatiotempun eurokentillä – "Absurdia"