Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toimittaja kysyi Camillalta Harrysta ja Meghanista – Cornwallin herttuattaren reaktio riemastuttaa

13:05Murheellinen prinssi Harry kommentoi ensi kertaa lähtöä Britannian hovista – tätä herttuan lausunto merkitseeHarry ja Meghan menettävät kuninkaalliset tittelinsä – mitä se tarkoittaa?
Julkaistu 21.01.2020 11:40
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

ITV:n toimittaja kysyi maanantaina herttuatar Camillalta, tuleeko hänelle ikävä Sussexin herttuparia. Herttuattaren reaktio on herättänyt hilpeyttä sosiaalisessa mediassa.

Cornwallin herttuatar Camilla vieraili maanantaina hyväntekeväisyysjärjestön juhlissa.

Kun herttuatar käveli paikalla olevan toimittajajoukon ohi, päätti televisiokanava ITV:n toimittaja Chris Ship kokeilla kepillä jäätä ja kysyi Camillalta, tulee tälle ikävä brittihovin hiljattain jättänyttä Sussexin herttuaparia.

– Hmmm… tietysti, Camilla vastasi hetken epäröityään lipuessaan toimittajan ohi hymy kasvoillaan.

Shipin Twitterissä jakama video herttuattaren jäätävästä reaktiosta sai ihmiset riemastumaan sosiaalisessa mediassa.

Moni kiitteli Camillaa siitä, että hän on pysynyt lojaalina kuninkaalliselle perheelle ja käyttäytyy, kuten hänen odotetaan käyttäytyvän.

Moni kuitenkin tulkitsi heti, että todellisuudessa herttuattaren vastaus tarkoitti kasvoilla nähdystä hymystä huolimatta, ettei hänelle todellakaan tule ikävä Harrya ja Meghania.

– Toisin sanoen: "ei helvetissä tule", eräs analysoi.

– Camilla on paras, useat twiittaajat kommentoivat itkunauru-emojeilla höystettynä.

– Hän on jäänyt ennenkin kiinni antaessaan Meghanille pahaa silmää, eräs huomautti.

Harry, Meghan, Camilla ja Catherine 8.6.2019 Elisabet syntymäpäiväjuhlallisuudet 1Camilla edusti yhdessä Harryn, Meghanin ja Catherinen kanssa kesäkuussa.imago images / Paul Marriott/ All Over Press

Osa kuitenkin oli sitä mieltä, että tulkinnat herttuattaren reaktiosta menivät ehkä liian pitkälle.

– Onhan mahdollista, että hänen ajatuksensa olivat muualla, eikä hän ajatellut kysymystä sen kummemmin.

Camillan reaktio ei myöskään täyttänyt uteliaimpien nälkää.

– Odotan, että Charles tai William astuisi esiin ja ilmaisisi parilla sanalla rakkautensa ja tukensa pojalleen ja veljelleen, eräs twiittasi.

Vanity Fair -lehti kuitenkin kirjoitti marraskuussa, että juuri Camilla olisi ollut suurena tukena Harrylle ja Meghanille, koska myös Camilla on saanut osansa brittilehdistöstä.

Myös kuningatar Elisabet sanoi antamassaan lausunnossa, että Sussexin herttuapari ja Archie tulevat lähdöstään huolimatta pysymään hänen rakastettuina perheenjäseninään.

Lisää aiheesta:

Lähde: Royal Ascotin ykkösjuoru on kuningatar Camillan hyytävä suhde Harryyn ja Meghaniin – yksi teko katkaisi kamelin selänAsiantuntija arvioi Williamin ja Catherinen viimeisimmät esiintymiset – kätketty viesti hovia eläintarhaan verranneelle prinssi Harrylle?William ja Catherine julkaisivat synttärionnittelut 39 vuotta täyttäneelle Meghanille – herttuatar joutui silmittömän someraivon kohteeksiHerttuatar Meghan kuvattiin rennosti hymyilevänä metsäretkellä Archien ja koiriensa kanssa – äitiraivo leimahti hetiKuninkaalliskohun keskiössä oleva herttuatar Meghan palasi yllättäen leveästi hymyillen julkisuuteen: "Katsokaa kuka tuli teelle kanssamme"Herttuatar Catherine 38 vuotta! Onnittelut kääntyivät piikittelyksi Meghanille: "Meidän oikea prinsessamme"
Kuningatar CamillaHerttuatar MeghanPrinssi HarryBritannian kuninkaallisetKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Kuningatar Camilla
  • 17.10.20:18
    Donald Trump

    Lähteet: Donald Trump yritti kaivella kuningatar Camillalta törkyä Meghanista

  • 18.9.20:14
    Donald Trump

    Kuvat: Tältä Donald ja Melania Trumpin Britannian-vierailu näytti

  • 16.9.17:02
    Kuningas Charles

    Kuningatar Camilla jää pois Kentin herttuatar Katharinen hautajaisista

  • 13.9.15:37
    Britannian kuninkaalliset

    Hurja eroväite kuningas Charlesista ja kuningatar Camillasta

  • 4.9.11:45
    Kuningas Charles

    Kammottava kokemus kuningatar Camillan teinivuosilta paljastui kirjassa – tarttui toimeen, kun tuntematon mies yritti ahdistella