Yli satavuotias amerikkalaisnainen on selvinnyt koronavirustaudista kahdesti.
Vanhukset ovat koronaviruksen riskiryhmää, mutta 102-vuotias Angelina Friedman näyttää olevan mestari välttelemään kuolemaa.
Friedman syntyi espanjantaudin aikaan vuonna 1918 Italiasta New Yorkiin matkanneella laivalla ja selvisi, vaikka hänen äitinsä kuoli synnytyksessä. Myöhemmin elämässään nainen on sinnitellyt yli keskenmenon, syövän ja sisäisen verenvuodon.
Maaliskuussa Friedman sai koronatartunnan, mutta virus ei vanhusta nujertanut. Tuolloin hänen tyttärensä Joanne Merola sanoi, että hänen äidillään on ”superihmisen DNA”. Kuin luonnehdintaa tukeakseen Friedman on nyt selättänyt koronan toistamiseen, kertoo paikallinen WPIX-uutiskanava.
LUE MYÖS: Tutkijat hämillään: Syöpäsairas 71-vuotias kantoi tartuttavaa koronavirusta 70 päivää – oli koko ajan oireeton
Toisen koronatartunnan oireina kuumetta ja kuivaa yskää
Friedmanin koronatartuntojen välissä oli puoli vuotta. Lokakuun lopussa tytär Merola sai soiton vanhaiskodista, josta hänelle kerrottiin, että hänen äitinsä oli testattu koronapositiiviseksi.