Norjassa on pohdittu, jatkaisiko maastohiihdon huipulta vetäytyvä Therese Johaug urheilemista kilpajuoksemisen parissa. NRK:n asiantuntija Jann Post heitti ilmaan villiä spekulaatiota jopa EM- tai MM-kisoista. Nyt aiheesta on sanonut sanansa Johaug itse.
Johaugille kuluva maastohiihdon maailmancup-kausi on hänen uransa viimeinen. Maastohiihdon normaalimatkojen valtiatar ilmoitti lopettamispäätöksestään viime viikolla ennen kuin hyvästeli Holmenkollenin yleisön 30 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähtökilpailussa.
LUE MYÖS: Uransa päättävä Therese Johaug puhui jo comebackista – antoi suoran vastauksen ruotsalaisuteluihin: "Oletko hullu?"
Pian alkoivat spekulaatiot, voitaisiinko Johaug nähdä jatkossa kuitenkin juoksukilpailuissa. Johaug on edellisinä vuosina hiihdon kilpailukausien välissä tikannut oivia aikoja 10 000 metrin juoksussa; viime toukokuussa hän paransi matkan ennätystään lähes kahdeksalla sekunnilla aikaan 31.32,88 Oslon Bislett-stadionilla.
– En ole yllättynyt, jos hän kilpailee yleisurheilun EM- tai MM-kilpailuissa tänä kesänä. Tiedän, että hän on motivoitunut juoksemaan lujaa, NRK:n asiantuntija Jann Post sanoi tuoreeltaan Dagbladetille.

