MTV Uutiset tavoitti Gazassa toimivan avustustyöntekijän, joka palaa aina uudelleen alueelle, jossa kukaan ei ole turvassa. Hänen mukaansa tilanne on nyt pahempi kuin koskaan.
Australialainen Tess Ingram toimii Gazassa YK-järjestö Unicefin viestintäpäällikkönä. Käytännössä hänen työtään on keskustella esimerkiksi lasten, äitien ja lääkäreiden kanssa, ja yrittää viestiä asioista ulospäin.
Ingram on Gazassa neljättä kertaa. Haastattelun aikaan hän on viettänyt yhtä mittaa alueella kuukauden.
– Olemme sanoneet kerta toisensa jälkeen, että tämä on maailman vaarallisin paikka olla lapsi ja maailman vaarallisin paikka olla humanitaarinen työntekijä. Yli 500 humanitaarista avustustyöntekijää on saanut surmansa Gazan alueella, Ingram avaa.
Tällä hetkellä hän päivystää Al Mawasin alueella Gazan eteläosassa. Hän poistui maahyökkäyksen kohteena olevasta Gaza Citystä kaksi viikkoa sitten.
– Tilanne oli oli jo silloin kärjistymässä. Gaza Cityn itä- ja pohjoisosassa oli lisääntyviä pommituksia, joissa kuoli lapsia ja vammautui lapsia. Tapasin tunnin sisällä eräässä sairaalassa neljä lasta, jotka olivat halvaantuneet iskuissa.
Ingram kertoo, että Gaza Cityn ravitsemushoitokeskuksia on jouduttu siirtämään alueelta paljon maahyökkäyksen alettua, ja nyt niitä on enää kolmannes kapasiteetista.
