MTV Uutiset kertoi viime kesänä Espanjaa järkyttäneestä tapauksesta, jossa isän uskotaan murhanneen pienet tyttärensä. Epäiltyjen murhien tutkinta on edennyt. Asiasta kertoo El País -lehti.
6-vuotiaan Olivian ruumis löytyi merestä Teneriffalta viime vuonna. Hänen nuoremman sisarensa, 1-vuotiaan Annan uskotaan myös menehtyneen. Annan ruumista ei ole löytynyt.
Olivian ruumiinavauksessa ei löytynyt jälkiä huumeista tai lääkkeistä. Ruumiinavausraportissa kerrotaan, että Olivia kärsi väkivaltaisen kuoleman. Hänen uskotaan kuolleen asfyksiaan, eli tilaan, jossa henkilöllä on samanaikaisesti hapenpuute ja liian korkea hiilidioksiditaso. Tämä viittaa tukehtumiseen.
Lasten isän Tomás Gimenon uskotaan murhanneen tytöt. Myöskään isää ei ole löydetty.
Ennen katoamistaan Gimeno sanoi lasten äidille Beatriz Zimmermanille, ettei hän tulisi näkemään lapsiaan enää koskaan. Pariskunta oli eronnut vuonna 2020.
Lisää aiheesta: Espanjan poliisilta kylmäävä arvio: Pikkulasten isä on tappanut Teneriffalla kadonneet Annan ja Olivian
Ruumiinavausraportti täsmää illan tapahtumien kanssa
Ruumiinavausraportin mukaan Olivia kuoli katoamispäivänä 27. huhtikuuta kello 19.54–21.00 välillä. Ajankohta täsmää illan tapahtumien kulkuun. Oikeuden pöytäkirjojen mukaan Gimeno tappoi lapset kotonaan Tenerifalla.
Poliisi etsi tyttöjä pitkään kuivalta maalta, kunnes etsinnät keskitettiin merelle. Gimenolla oli vene Santa Cruzin satamassa. Hänet nähtiin useita kertoja sataman läheisyydessä katoamisiltana.

