Mikä estää olemasta onnellinen? Jalkauduimme Helsinkiin kysymään kansalaisilta, millaiset asiat arkea harmauttavat. Psykiatri ja tietokirjailija Juhani Mattila kertoo, miten onnellisuus eroaa esimerkiksi tyytyväisyydestä, ja mikä onnea voisi tuoda.
Suomi on kuudetta vuotta putkeen maailman onnellisin maa. Silti vitsailemme, ettemme ansaitse ykkössijaa. Mutta mikä suomalaisten onnellisuutta haittaa? Yllä olevalla videolla suomalaiset kertovat, mikä arkea ankeuttaa!
– [Asiaa] voi ajatella niin, että mikä on suomalaisten yleinen ongelma? Se on suomalaisen kansan ujous, psykiatri ja tietokirjailija Juhani Mattila kuvaa Huomenta Suomessa.
Lue myös: Viikonloppuna Sepon sydämeen hiipii raastava tunne: "Välillä on vaikeaa olla yksin kotona"
Ujostumisen tunne toki on normaali asia. Jos ujous on luonteenpiirre, joka estää ja haittaa elämää, se voi aiheuttaa onnetonta oloa. Moni suomalainen haluaa myös kokea, että hallitsee sekä tilanteen että omat tunteensa. Kenties siksi moni on mielissään päästessään kesämökilleen.