Huuhkajien kapteeni Tim Sparv kertoi seurasiirrostaan ja tunnelmoi paluuta Olympiastadionille, kun maajoukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdeksään kuukauteen.
Kuuden Tanskassa vietetyn vuoden jälkeen Kreikan pääsarjaan siirtynyt Sparv on päässyt jo ensipuraisun uudesta seurastaan Larissasta.
– Mä tulin tänään takaisin. Ensimmäinen viikko Kreikassa. Neljä treeniä takana ja yksi peli. Alku on ollut lupaava. Mä halusin uuden kokemuksen ja ensimmäisen viikon perusteella mä saan sen, Sparv kuvaili.
Tanskan mestariseurasta Midtjyllandista ilman siirtokorvausta siirtyneen Sparvin sopimus Larissan kanssa on kaksivuotinen.
Sparv kertoi, että hänelle on kaavailtu Larissassa suurta roolia niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
– Totta kai se on aika luonnollista, että valmennusjohto ja pelaajat odottavat enemmän maajoukkuepelaajalta kuin joltain pelaajalta akatemiasta, Sparv vertasi.
– Kuva, jonka olen saanut kreikkalaisista, on se, että he ovat todella ystävällisiä ja haluavat auttaa. Olen päässyt sisään joukkueeseen todella hyvin.
Jalkapallohaasteen lisäksi Kreikassa Sparvia viehättävät maan rikas historia ja verevä ruokakulttuuri.
"Kiva olla takaisin kodissamme"
Sparv tapasi muutamien muiden suomalaispelaajien tavoin mediaa Olympiastadionin kentän laidalla ennen Huuhkajien ensimmäisiä harjoituksia torstaina pelattavan Kansojen liigan Wales-ottelun alla.

