Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tätä eläintä et tule todennäköisesti ikinä näkemään eläintarhassa – useat yritykset ovat aina päättyneet huonosti

0:45Japanilainen eläintarha vaihtoi halvempaan kalalaatuun – pettyneen pingviinin ilme kertoo tilanteesta kaikenKATSO MYÖS: Japanilainen eläintarha vaihtoi halvempaan kalalaatuun – pettyneen pingviinin ilme kertoo tilanteesta kaiken.
Julkaistu 03.01.2023 06:34

Emmi Niiniaho

Valkohaiden koko ei ole ainoa syy, miksi niitä ei ole nähtävillä akvaarioissa.

Eläintarhoissa ja akvaarioissa ympäri maailman pidetään eläimiä kaikista maailmankolkista. Yhtä eläintä et kuitenkaan tule ikinä akvaariossa näkemään ja se on valkohai.

Tämä ei johdu suinkaan siitä, etteikö valkohaita olisi yritetty sulkea akvaarioon – ne eivät vain yksinkertaisesti selviä suljetussa tilassa, kirjoittaa IFLScience-sivusto.

Yksi viimeisimmistä yrityksistä tehtiin Japanissa Okinawa Churaumin akvaariossa, jossa valkohai kuitenkin kuoli jo kolmen päivän kuluttua vangitsemisestaan vuonna 2016. The Guardianin jutussa akvaarion tutkija Keiichi Sato kertoi monen vierailijan pyytäneen juuri valkohaita näytille.

Yleinen mielipide alkaa jo kuitenkin olla enemmän sitä vastaan, että eläimiä suljetaan pieniin tiloihin ihmisten huvitukseksi. Syy valkohain puuttumiselle eläintarhoista ei kuitenkaan ole se.

Lue myös: Missä kunnossa suomalaisten eläintarhojen eläinten olot ovat? MTV:n jättiselvitys paljastaa

Useita epäonnisia kokeiluja

Vuosien mittaan on nähty useita masentavia yrityksiä saada valkohai yleisön pällisteltäväksi.

Tiettävästi ensimmäinen yritys oli 1950-luvulla Kaliforniassa sijaitsevassa meriakvaariossa Marineland of the Pacific. Valkohai selvisi akvaariossa vain vajaan päivän.

akvaario

Myös miekkavalaistaan tunnetuilla yhdysvaltalaisilla SeaWorld-akvaarioilla on riittänyt yrityksiä niin 1970-, 80- kuin 90-luvuillakin. Joka kerta valkohai joko kuoli tai se vapautettiin takaisin luontoon parin viikon kuluessa.

Kaliforniassa sijaitsevasta Monterey Bay Aquariumista tuli vuonna 2004 ensimmäinen taho, joka onnistui pitämään valkohain hengissä akvaariossaan kauemmin kuin 16 päivää.

Hait pysyivät hengissä itse asiassa useamman kuukauden ajan, mutta tämä tapaus on selkeästi poikkeus useiden pahemmin epäonnistuneiden yritysten joukossa.

Lue myös: Tiesitkö tätä outoa faktaa hevosista? Tavallinen kyky on niille sula mahdottomuus

Miksi valkohait eivät pärjää akvaariossa?

On olemassa parikin teoriaa siitä, miksi valkohait selviävät niin huonosti vankeudessa.

Yksi selittäjä on haiden ruokavalio: valkohait ovat tyypillisiä huippupetoja, eli niillä itsellään ei ole saalistajia. Luonnossa valkohaiden pitäisi olla lähes tulkoon nääntymässä, jotta ne söisivät mitään muuta kuin elävää saalista.

Akvaario-olosuhteissa tätä ei ole kovinkaan helppoa tai halpaa toteuttaa, eikä ehkä näyttäisi akvaarion kävijöiden silmissä "mukavalta". Useat vankeudessa eläneistä valkohaista kärsivätkin juuri sen takia, etteivät ne suostuneet syömään riittävästi.

valkohai

Valkohaiden pitää olla myös jatkuvassa liikkeessä eteenpäin, jotta vesi pääsee kulkemaan niiden kidusten läpi ja hait saavat happea. Valkohait voivat kasvaa jopa kuusimetrisiksi, joten niiden tarvitseman altaan pitäisi olla valtava.

Säiliö, joka voisi alkaa edes jäljittelemään niiden vesien kokoa, joissa valkohait tuntevat olonsa mukavaksi, olisi epäkäytännöllinen tähtitieteellisissä mittasuhteissa.

Lasisen tankin muodostama ympäristö saattaa myös hämmentää haiden luonnollisia, hämmästyttävän teräviä aisteja. Aistinvaraisten havaintojen avulla ne voivat havaita hienovaraisia liikkeitä ja muutoksia meriympäristössä. Säiliössä ne kuitenkin hämmentyisivät niitä ympäröivästä valtavasta ärsykemäärästä.

Lue myös: Simpanssi karkasi ukrainalaisesta eläintarhasta – palautui tarhaan sadetakki päällä ja pyörän selässä

Lue myös: Hillittömän välinpitämätön emu valloitti nettikansan: "Emmanuel, älä tee sitä!"

Katso myös: Chicagossa sijaitseva akvaario suljettiin koronaviruksen takia – pingviinit pääsivät tilanteen johdosta retkelle

0:51Chicagossa sijaitseva akvaario suljettiin koronaviruksen takia – pingviinit pääsivät tilanteen johdosta retkelleChicagossa sijaitseva akvaario suljettiin koronaviruksen takia – pingviinit pääsivät tilanteen johdosta retkelle.

Lähde: IFLScience

Lisää aiheesta:

Kaksi miekkavalasta ja 12 delfiiniä uivat suljetussa eläinpuistossa Ranskassa – uutta kotia ei ole vielä löydettyMereen ensi kertaa päässyt pingviini oli hukassa Japanissa kaksi viikkoa – taifuuni pelasti pienen otuksen hengenHain oksentama piikkipallo yllätti australialaistutkijat: "Mikä hel***ti tuo on?"Mehmet saapui taksilla pihaan ja asettui taloksi – junantuoman monnin menneisyys on yhä mysteeri Sea LifelleVerilammikko vedessä sai turistit kauhistumaan – kyseessä olikin mitä suloisin perhetapahtuma: Katso video!Voiko Särkänniemen delfiinejä päästää enää luontoon? "Vanhainkodeista" vilkas keskustelu
EläintarhatLuonto ja eläimetHaitLifestyle
Valkohaita on useasti yritetty saada osaksi akvaarion eläinlaumaa.Shutterstock, i-m-a-g-e
Valkohait eivät välttämättä suostu syömään vankeudessa.Shutterstock

Tuoreimmat aiheesta

Eläintarhat
  • 1.9.12:59
    Luonto ja eläimet

    Video: Lumileopardipentu Bheri näyttäytyi

  • 20.8.11:36
    Lemmikit

    Tanskalaisäiti luovutti tyttärensä ponin eläintarhan leijonien syötäväksi

  • 5.8.20:02
    Korkeasaari

    Pyytääkö Suomessakin eläintarha lemmikkejä petojen ruoaksi? Näin vastaa Korkeasaari

  • 5.8.10:05
    Lemmikit

    Tanskalainen eläintarha haluaa syöttää lemmikit petoeläimilleen

  • 20.6.10:22
    Linnut

    Ähtärin eläinpuistossa syntyi kolme äärimmäisen uhanalaista poikasta