Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä Putinin ja Lavrovin väleistä tiedetään

9:52Tämä Putinin ja Lavrovin väleistä tiedetäänKatso koko Lasse Laaksosen haastattelu: Tämä Putinin ja Lavrovin väleistä tiedetään.
Julkaistu 11.11.2025 10:08
Toimittajan kuva

Sara Güven

sara.guven@mtv.fi

Asiantuntija suhtautuu väitteisiin kaksikon heikentyneistä väleistä varauksella.

Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin on huhuttu joutuneen maan presidentti Vladimir Putinin epäsuosioon. Asiasta kertoi viime viikolla muun muassa Moscow Times

Välirikolle on etsitty kuumeisesti syitä. Huhujen mukaan eräs syy olisi se, että Yhdysvaltojen ja Venäjän Budapestiin suunniteltu tapaaminen olisi peruuntunut Lavrovin takia.

Lasse Laaksonen, tietokirjailija ja sotahistorian dosentti, suhtautuu väitteisiin varauksella.

– Lavrov on kuitenkin näitä Putinin luottoratsuja, jos ajatellaan kansainvälistä diplomatiaa. Hän ei kuulu näihin silovikeihin, jotka ovat turvallisuuspalvelutaustaista väkeä ja siinä aivan presidentin sekä hallinnon ytimessä, Laaksonen avaa Huomenta Suomessa.

Silovikeillä hän viittaa Putinin KGB-taustaiseen lähipiiriin, jotka ovat peräisin Leningradin Pietarin ajoilta.

– Heidän kasvatus ja koulutus on hyvin erilainen, heillä on tavallaan omat säännöt. Voidaan sanoa, että heidän menettelytavat ovat hyvin brutaaleja. Siihen liittyy hyvin voimakas luottamussuhde.

Laaksonen kuvailee kuitenkin Lavrovia "piinkovaksi ammattilaiseksi" kansainvälisessä diplomatiassa ja sanoo, että hän on "merkkihenkilö tässä hallinnossa" varsinkin, kun puhutaan suhteista länteen. 75-vuotias Lavrov on toiminut ulkoministerinä jo parisenkymmentä vuotta.

– Jos ajatellaan Venäjää ja Ukrainan sotaa, ja millä tavalla asioita järjestetään, niin kansainvälinen diplomatia on myös tässä suhteessa kriisissä, mikä minusta kertoo Lavrovin mahdollisesta heikentymisestä ja siitä, että kova linja nostaa päätä.

Mokattu puhelinkeskustelu taustalla

Lokakuun lopulla uutisoitiin, että Trump perui Putinin kanssa sovitun Budapest-tapaamisen vain päiviä siitä ilmoittamisen jälkeen.

Tällöin kerroimme, että syynä oli Moskovan Washingtonille lähettämä muistio, jossa se sanoi pitävänsä kiinni kovista vaatimuksistaan Ukrainan suhteen.

Asiasta kertoivat brittilehti Financial Timesille (FT) kolme lähdettä.

Muistion lähettämisen jälkeen Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubio ja Venäjän Lavrov kävivät puhelimitse "kireän" keskustelun, FT kirjoittaa.

Puhelinkeskustelun jälkeen Rubio ilmoitti presidentti Trumpille, ettei Venäjä vaikuta olevan halukas neuvottelemaan, kertoi yksi lähteistä Financial Timesille. Toisen lähteen mukaan Trump "ei ollut vaikuttunut" Venäjän kannasta.

Lue lisää: Huhumylly Lavrovin ja Putinin välirikosta kiihtyy – "Herkullisinta olisi syrjäyttäminen"

Moscow Timesin mukaan Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kiisti väitteet viime viikolla ja sanoi, että "Lavrov jatkaa varmasti ulkoministerinä". 

Huomionarvoista kuitenkin on, ettei Lavrov perinteistä poiketen johda Venäjän G20-kokoukseen lähtevää delegaatiota marraskuun lopulla Etelä-Afrikassa. 

Lavrovin sijaan Venäjän G20-ryhmää vetää presidentin hallinnon apulaisjohtaja Maksim Oreshkin. Nimityksen teki presidentti Putin, sanoo Peskov.

"Seuraamme, miten tarina kehittyy"

Laaksonen arvioi Huomenta Suomessa, että tapa, jolla Lavrovin asemaa käsitellään tällä hetkellä viittaa siihen, että tilanne kiristyy. Hän sanoo, että tarkkaan ei kuitenkaan ole tiedossa, mitä on tapahtunut.

– Huomioitavaa on, että nämä huhut ovat lähteneet oppositiopiireistä ja niistä on tehty tulkintoja. Seuraamme, miten tarina kehittyy.

Mutta mitä käy, jos Lavrov lähtee ja onko sillä merkitystä?

Laaksonen arvioi, ettei "se yhdestä ukosta ole kiinni".

– Jos hänet korvataan jollain, niin tästä seuraajan henkilöstä voidaan aika paljon vetää johtopäätöksiä Putinin linjasta.

– Ylipäänsä jos puhutaan Venäjän ja Neuvostoliiton historiasta, niin vanhemmiten johtajien puhdistusalttius kasvaa. Jos ajatellaan Putinia ja hänen henkilövaihdoksiaan, niin onhan tässä esimerkiksi puolustusministeriön kohdalla tehty aikamoinen puhdistus.

Tällä Laaksonen viittaa esimerkiksi entiseen puolustusministeriin Sergei Shoiguun, joka siirrettiin viime vuonna ministerin tehtävästä turvallisuusneuvoston sihteeriksi.

– Hänhän ei kuulunut tähän silovikien piiriin eli sinänsä tätä tapahtuu koko ajan alemmilla tasoilla.

Lisää aiheesta:

Huhumylly Lavrovin ja Putinin välirikosta kiihtyy – "Herkullisinta olisi syrjäyttäminen"Putinin tuoliruletti on ansa – länttä viety "kuin pässiä narussa"Suomalaistutkija: Shoigu yhä Putinin luottamuksen arvoinenHän on Venäjän propagandan kasvot – näin Dmitri Peskovin puheita kannattaa tulkita, jos haluaa tietää, mitä Putin oikeasti ajatteleePutinin lähipiirissä saatetaan suunnitella presidentin syrjäyttämistä – mahdollinen syöpäleikkaus tarjoaa tilaisuuden: "Toki hän tietää sen itsekin"Venäjä-asiantuntija Hanna Smith Putinin rähjäämisestä: "Hänen käytöksensä on muuttunut" – näin Suomen on toimittava nykyisessä tilanteessa
Sergei LavrovVladimir PutinUkrainan sotaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sergei Lavrov
  • 8.11.16:58
    Ydinaseet

    Lavrov puhui ydinkokeen suunnittelusta

  • 7.11.10:23
    Venäjä

    Huhumylly Lavrovin ja Putinin välirikosta kiihtyy – "Herkullisinta olisi syrjäyttäminen"

  • 22.10.09:38
    Ukrainan sota

    Arvio: Venäjä menetti tilaisuutensa – Putinin ja Trumpin tapaaminen peruttu

  • 21.10.20:02
    Ukrainan sota

    Mediatiedot: Trumpin ja Putinin tapaaminen on peruttu

  • 20.10.21:53
    Ukrainan sota

    Lavrov ja Rubio valmistelevat Trumpin ja Putinin tapaamista – Zelenskyi Lontooseen