Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistutkija: Shoigu yhä Putinin luottamuksen arvoinen

7:22Suomalaistutkija ei pidä Sergei Shoigun siirtoa arvonalennuksena – "Yhä Putinin luottamuksen arvoinen"Suomalaistutkija ei pidä Sergei Shoigun siirtoa arvonalennuksena.
Julkaistu 13.05.2024 12:43

MTV UUTISET – STT

Venäjän pitkäaikaisen puolustusministerin Sergei Shoigun siirtämisessä maan turvallisuusneuvoston johtoon ei ollut kyse arvonalennuksesta, arvioi vanhempi tutkija Jussi Lassila Ulkopoliittisesta instituutista.

Hänen mukaansa nimitys kertoo pikemminkin siitä, että presidentti Vladimir Putin luottaa yhä vanhaan kaartiin ja pitää tärkeiden viranhaltijoiden uskollisuutta heidän pätevyyttään tärkeämpänä.

– Siirto Nikolai Patrushevin tilalle turvallisuusneuvoston johtoon osoittaa, että Shoigu on yhä Putinin luottamuksen arvoinen, Lassila kertoo STT:lle.

Lue myös: ISW: Shoigu sai arvonalennuksen, mutta pysyy edelleen Putinin käytettävissä

Hänen mukaansa Shoigun siirtoa kiinnostavampaa on se, mihin Patrushev lopulta päätyy.

Lassilan mukaan tämä tuskin jää täysin virattomaksi, joskin yhtä vaikutusvaltaista paikkaa kun turvallisuusneuvoston johto on vaikea löytää.

Patrushevin osalta uusimmat henkilövaihdokset ovat herättäneet epäilyjä siitä, olisiko hänestä tullut jo liiankin vaikutusvaltainen ja siten uhka Putinille.

Lue myös: Kangaspuro: Tästä Shoigun siirto kertoo – "Ei ole onnistunut toivotulla tavalla"

Lassila ei oikein jaksa uskoa, että jo 72-vuotiaalla Patrushevilla olisi enää merkittäviä poliittisia intohimoja urallaan.

– Patrushev on kuitenkin ollut Putinin luottomies jo pitkään. He ovat tunteneet toisensa aina 1970-luvulta lähtien, Lassila kuvailee.

Varapääministerin ja taloustieteilijä Andrei Belousovin nimitys Shoigun seuraajaksi puolustusministeriön johtoon on Lassilan mukaan hieman yllättävää, mutta myös järkeenkäypää.

Ihmettelyä ja mahdollisesti paheksuntaa voi herättää se, ettei Belousovilla ole minkäänlaista sotilastaustaa – hän ei ole edes suorittanut varusmiespalvelusta.

Järjestelmä perustuu Putinin miellyttämiseen

Belousovin nimitys kuitenkin kuvastaa Lassilan mukaan puolustusministeriön hallinnonalan merkityksen kasvamista Venäjän valtiontaloudessa.

– Belousovin tehtävä on nyt Putinin silmissä ilmaisesti kehittää tätä sotataloutta ja sotateollista kompleksia puolustusministeriön alaisuudessa, Lassila sanoo.

Työnajoko voi hänen mukaansa toimia, jos asevoimat jatkossa huolehtii sotimisesta Ukrainassa komentajansa Valeri Gerasimovin johdolla ja jos puolustusministeriön ei-sotilaallinen toiminta keskitetään Belousoville.

Tämä olisi muutos aiempaan, sillä Shoigu huseerasi molemmilla puolilla.

Lue myös: Miten käy Venäjän Patrusheville? Asiantuntijalta tyly arvio

Lassilan mukaan Belousov on ollut Venäjän talouseliitissä viimeisiä Putinin linjoilla olevia henkilöitä, jotka haikailevat takaisin menneeseen neuvostotalouteen eivätkä niinkään arvosta tai ymmärrä markkinataloutta, kuten "järjen äänet" esimerkiksi Venäjän keskuspankissa.

Tuoreimpien henkilövaihdosten jälkeenkin on Lassilan mukaan selvää, että Putin luottaa yhä vanhaan kaartiin eivätkä päät ole alkaneet putoilla.

Hallitukseen on tehty hyvin vähän muutoksia, ja esimerkiksi ulkoministeri Sergei Lavrov istuu yhä tiukasti pallillaan.

– Se kertoo siitä, ettei tilalle tunnu löytyvän ketään yhtä luotettavaa ja taitavaa valehtelijaa, joka osaisi myös englantia, Lassila sanoo.

Hänen mukaansa voi jopa kysyä, onko eri ministeriöiden ja neuvoston johtopestien haltijoiden henkilöillä mitään suurempaa merkitystä Venäjällä.

– Kukaan ei pysty tekemään itsenäisiä päätöksiä, koska koko systeemi toimii kuitenkin Putinin odotusten mukaisesti ja häntä miellyttäen, Lassila perustelee.

Lisää aiheesta:

Tutkija: Putin ei uskalla uudistaa armeijaansa, koska pelkää – yksi kenraali alkoi jo näyttää uhaltaPutinin uusi puolustusministeri on "häikäilemätön ja paljon kovapäisempi" kuin Shoigu – nimesi nyt kaksi päätavoitettaanPutinin tuoliruletti on ansa – länttä viety "kuin pässiä narussa"ISW: Shoigu sai arvonalennuksen, mutta pysyy edelleen Putinin käytettävissäKangaspuro: Tästä Shoigun siirto kertoo – "Ei ole onnistunut toivotulla tavalla"Venäjää on nöyryytetty Ukrainassa kohta vuosi – miten Shoigu voi edelleen olla puolustusministeri? "Putin on velkaa"
VenäjäVladimir PutinSergei ShoiguUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • Eilen19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • Eilen18:48
    Ukrainan sota

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen17:00
    Ukrainan sota

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret