Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Tämä on yhtä iso juttu kuin sauna!" Suomen menestyslajin kipupisteitä esiin nostava Jumppatytöt paisui ilmiöksi

9:43Kun teatteriesitys muuttaa maailmaa – Jumppatytöt käynnisti keskustelun epäkohdista ja arvostuksestaKatso video: Kun teatteriesitys muuttaa maailmaa – Jumppatytöt käynnisti keskustelun epäkohdista ja arvostuksesta.
Julkaistu 54 minuuttia sitten
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Jo 1,5 vuotta sitten kantaesityksensä saanut Jumppatytöt kertoo naisten ja tyttöjen suosikkilajin ihanista ja synkistä puolista.

Kantaesityksensä huhtikuussa 2024 saanut Jumppatytöt on noussut loppuunmyytyjä katsomoja 1,5 vuotta myöhemminkin vetäväksi ilmiöksi.

Kesän 2025 alussa joukkuevoimistelun maailmaan sukeltava näytelmä sai tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon.

"Jumppatytöt osuu sekä kauniisiin että kipeisiin yksityisiin muistoihin ja tekee niistä yhteisiä ja jaettuja", palkintoperusteissa sanotaan.

Lue myös: Putous-tähti Inkeri Hyvönen oli luopumassa unelmastaan useiden pettymysten jälkeen – viimeinen yritys oli kuitenkin ratkaiseva

Teatteri Takomon tuottama esitys pohjautuu kolmen näyttelijän ja entisen voimistelijan, Katariina Havukaisen, Inkeri Hyvösen ja Ella Lahdenmäen henkilökohtaisiin joukkuevoimistelukokemuksiin.

Suosio on yllättänyt tekijät.

– Silloin 1,5 vuotta sitten oletimme, että teemme tällaisen teatteriesityksen meille tärkeästä aiheesta. Nyt, näin pitkän ajan jälkeen, on tullut kerta toisensa jälkeen uusia ulottuvuuksia, kuten tuo valtionpalkinto, Inkeri Hyvönen sanoo.

– Ja matka vaan jatkuu! Tämä on ihan uskomatonta, Ella Lahdenmäki toteaa.

"Yhtä iso juttu kuin sauna"

Lahdenmäki kertoo haluavansa teatterintekijänä tehdä esityksiä aiheista, jotka riivaavat ja resonoivat itsessä.

– Sitä toivoo, että se esitys sitten löytäisi katsojat ja resonoisi heissäkin. Mutta emme me oikeasti ajatelleet, että tämä esitys liikuttaa näin monia ihmisiä, myös sellaisia, joilla ei ole minkäänlaista voimistelutaustaa.

Monilla kuitenkin on taustaa voimistelussa. Jumppatytöt-esityksessä paneudutaan joukkuevoimistelun epäkohtiin, mutta myös sen arvostukseen ja sen puutteeseen.

– Joukkuevoimistelussa me olemme maailman parhaita. Tälläkin hetkellä suomalaiset joukkueet dominoivat lajia, olemme siinä älyttömän hyviä, mutta se ei tunnu näkyvän oikein missään. Jumppa-asuja ei ole nostettu hallien kattoihin kuten jääkiekkohalleissa konsanaan, ei ole hypätty suihkulähteeseen uimaan eikä kokoonnuttu torille, Hyvönen toteaa.

– Eivätkä television urheilulähetykset ala sillä, jos suomalaisjoukkue on voittanut joukkuevoimistelussa maailmanmestaruuden. Tämä on yhtä iso juttu kuin sauna! Suomalaiset ovat keksineet tämän lajin, emmekä tiedä siitä mitään. Se on kamalaa, Lahdenmäki jatkaa.

Lue lisää: Nämä tutut nimet pääsivät sisään äärimmäisen kilpailtuun Teatterikorkeakouluun

Jumppatytöt-esityksen kautta moni katsoja on siis saattanut sivistää itseään uudella tiedolla.

– Kun keväällä 2024 aloimme tehdä tätä esitystä, ajattelimme tekevämme hauskan jumppaesityksen. Emme tunteneet Katariinan ja Inkerin kanssa toisiamme entuudestaan, mutta tiesimme toisemme näyttelijöinä. Kun sitten sukelsimme aiheen ääreen ja avasimme vanhoja päiväkirjojamme, sitten vasta koko homma iski päin kasvoja. Ai niin, tässä oli tällaistakin. Sen on jotenkin vain sulkenut pois, Ella Lahdenmäki kertoo.

– Ne on varmaan olleet jokaisella vähän omia kokemuksia, jotka skaalautuvat eri tavalla. On ne sitten olleet ryhmädynamiikka-asioita tai kokemuksia vaikkapa siitä, millaista on olla varavoimistelija. Ne jättävät meihin eri lailla jälkiä. Ne voivat olla murheellisia tai haastavampia muistoja lapsuudesta, Inkeri Hyvönen sanoo.

"Ollaan me aikamoisen mankelin läpi menty"

Jumppa- ja voimistelumaailmassa läsnä ovat myös ulkonäköpaineet.

– Siellä ollaan niin pienissä trikoissa ja sitä vertailua tulee ihan sitäkin kautta, jos on vaikka varavoimistelija. Totta kai sitä koko ajan skannaa, että olenko yhtä hyvä, pitäisikö olla parempi, olenko jotenkin vääränkokoinen tai -näköinen, Lahdenmäki pohtii.

– Ehkä se maailma, missä 1990-luvulla ja 2000-luvun alussa elettiin, ei ollut naisille ehkä se kaikista helpoin. Ulkonäköpaineet ovat olleet aika isoja. Naisia on voitu  riepotella ulkonäön myötä julkisuudessa, jatkaa Hyvönen.

– Ollaan me aikamoisen mankelin läpi menty, kun olemme voimistelleet 1990-luvulla ja millenniumin aikoihin.

Lue lisäksi: Putous-tähti Inkeri Hyvönen sketsihahmokilpailun hopeasijastaan: "Juuri näin sen kuului mennä"

Jumppatytöt-näytelmän alussa nostetaan Paula Thesleffin, viisinkertaisen maailmanmestarin, jumppapuku esityspaikan kattoon.

Huomenta Suomen suorassa lähetyksessä esityksen tähdet Inkeri Hyvönen ja Ella Lahdenmäki yllätettiin toden teolla. Paula Thesleff oli lähettänyt Hyvöselle ja Lahdenmäelle videoterveiset.

Thesleffillä oli jalassaan valkoiset Jumppatytöt-sukat. Videotervehdys sai näyttelijät herkistymään.

– Sitä voi saada uusia ystäviä omista ikoneistaan. Se on uskomatonta, Hyvönen hehkuttaa.

Jumppatytöt-näytelmä nähdään joulukuussa Tampereen Teatterissa ja ensi vuoden puolella Helsingissä sekä Kansallisteatterissa että Savoy-teatterissa. Lisätietoja täältä.

Lisää aiheesta:

Putous-tähti Inkeri Hyvönen oli luopumassa unelmastaan useiden pettymysten jälkeen – viimeinen yritys oli kuitenkin ratkaiseva Helena Ahti-Hallberg löysi intohimonsa jo pikkutyttönä: "Se oli minulle rakkautta ensisilmäyksellä"EM-kisojen avajaisissa kaatunut transnainen Minna-Maaria, 60, ei hätkähdä somen pilkkapuheista – "Eivät ymmärtäneet teemaa"Marco Bjurström ja Peter Pihlström kertovat, millaista on työskennellä oman kumppanin kanssa – pariskunta paljastaa yhdessä työskentelemisen parhaan puolenHevisaurus saattoi näyttelijä Kiti Kokkosen ja Olavi Tikan aikoinaan yhteen: "Näemme maailman samoilla silmillä"Christoffer Strandberg MTV Uutisten erikoishaastattelussa – uransa huipulla oleva tähti avoimena elämästään ja haaveistaan
TeatteriInkeri HyvönenVoimisteluHuomenta SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Teatteri
  • 16.11.22:12
    Kulttuuri

    Kuolema odotti tuhansia suomalaisia Neuvostoliitossa – näytelmä nostaa esiin vaietun historian

  • 21.10.21:01
    Urho Kekkonen

    Arja Saijonmaa avoimena suhteestaan presidentti Kekkoseen – tällainen oli ensitapaaminen

  • 8.10.19:40
    Ukrainan sota

    Aleksi Suomesta tuo sodan jäljet ihmisessä kaikkien nähtäville: "Sotilas traumatisoi keskimäärin viisi ihmistä ympärillään"

  • 25.9.19:58
    Kulttuuri

    Teatterisyksyssä klassikoita ja historiaa – Kansallisteatterissa Täällä pohjantähden alla

  • 25.9.12:01
    Kommentti

    Kommentti: Täällä Pohjantähden alla -näytelmä kuvastaa irvokasta nykyaikaamme