Pitkän jatkosopimuksen Mestis-seura TUTO Hockeyn urheilutoimenjohtajana tehneelle Pekka Virralle jääkiekon sarjauudistus tarjoaa mielenkiintoisen haasteen.
56-vuotias Virta solmi TUTO:n kanssa 3+2-vuotisen jatkosopimuksen oltuaan tähän asti turkulaisseurassa toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella.
Pitkän uran jääkiekkovalmentajana tehnyt Virta on toiminut vuodesta 2024 lähtien TUTO:n osapäiväisenä apuna urheilun kehitystyössä ja valmennuksen sparraajana. Valmennustyöt hän päätti jättää terveydellisistä syistä.
– En nyt koskaan ole mitään puolta päivää tehnyt. Aina on oltava puhelimen päässä. En kuitenkaan edelleenkään istu minkään pöydän ääressä, Virta kertoo nykyisestä työtahdistaan.
Lue myös: Pekka Virran oli tarkoitus pitää päätöksensä omana tietonaan – sairaala-ajasta puhuminen yhä vaikeaa: "Sen verran kovia juttuja"
Marraskuun lopussa SM-liiga päätti siirtymisestä 14+10 joukkueen sarjamalliin, mikä tuo nykyisille Mestis-seuroille aidon mahdollisuuden haaveilla paikasta auringosta.
Myös TUTO rakentaa parhaillaan organisaatiotaan siihen kuntoon, että seura voisi jatkossa pelata uudistuvan SM-liigan niin kutsutussa B-liigassa. Virtaa projekti kiinnostaa ennen kaikkea sen pitkäjänteisyyden takia.
– Ensi kausi on jo kova. B-liigaan on päästävä mukaan. Ei sinne mitään kutsuta. On onnistuttava urheilussa, ja sitten kun sinne mahdollisesti pääsee, siellä on myös pärjättävä, koska sieltä tullaan myös alas, Virta muistuttaa.



