Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talouselämä: Marinin puolison firmaa haetaan konkurssiin – "Tämä oli yhden startup-tarinan päätös"

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 26.05.2021 10:44
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Pääministeri Sanna Marinin (sd) aviomiehen Markus Räikkösen osittain omistama ja johtama yhtiö Prezella Oy on hakenut itseään konkurssiin. Asiasta kertoo Talouselämä-lehti.

Markus Räikkönen lähetti hakemuksen eilen Pirkanmaan käräjäoikeudelle.

– Tämä oli yhden startup-tarinan päätös. Yrityksellä ei ole ollut aktiivista toimintaa moneen vuoteen. Yrityksen kulut muodostuvat vuonna 2016–2017 toteutetun fintech-alan teknologiaprojektin tuotekehityslainasta. Tiimimme teki kovasti töitä ja kehitti asioita. Haluan kiittää kaikkia mukana olleita tehdystä työstä. Arvostan teitä ja työtänne,  Räikkönen kertoo Talouselämälle tekstiviestillä.

– Uuden teknologian kehittäminen on vaikeaa ja kaikki startupit eivät onnistu. Olen toiminut pitkään monien startup- ja teknologiayritysten kanssa ja haluan jatkossakin olla tukemassa uusia teknologiayrityksiä.

Konkurssihakemuksen mukaan Prezellalla on noin 2  060 euroa rahavaroja pankissa. Velkaa on Valtiokonttorille runsaat 201  000 euroa ja Aito Säästöpankille runsaat 16  000 euroa.

Lue myös: Sanna Marinin ja Markus Räikkösen Voguelle: Avioliitto oli yhteinen päätös – "Olemme eläneet yhdessä nuoruutemme ja varttuneet aikuisiksi"

Lisää aiheesta:

KL: Ex-pääministeri Aho teki miljoonan talokaupat firman piikkiinPankkilainoja, katumaasturi, palkkoja, vuokria... Näistä Janne Katajan ja Aku Hirviniemen yrityksen 7,7 miljoonan euron velat koostuvatJanne Kataja kertoo yrityksensä konkurssin syistä – tyttäreltä pysäyttävä kysymysPäihderiippuvaisia lähes 30 vuotta hoitaneen Minnesota-Hoito Oy:n konkurssi on peruttu – pelastajaksi paljastui Hiace-mies: "Hoito mahdollisti itselleni aivan uuden elämän"Puudildoja valmistavan suomalaisyrityksen LinkedIn-tili suljettiin: "Uskon, että kyseessä on jälleen joku mielensäpahoittaja"SK: Helsingin tulevan piispan yhtiöllä jättivelat ja veroja ulosotossa – Teemu Laajasalo odottaa pankin ehdotusta
KonkurssiTalousSanna MarinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Konkurssi
  • 3.9.08:09
    Ravintolat

    Suosittu grilli suljettu pysyvästi: "V*tuttaa aika rankasti"

  • 1.8.18:04
    Matkailu

    Mixx Travel konkurssiin – yli sata suomalaista yrityksen matkoilla Turkissa ja Kreikassa

  • 27.7.19:10
    Sote

    Sote-yrityksiä kaatuu nyt vauhdilla – "Kohta tuolla on vain ne isot yritykset"

  • 24.7.13:59
    Ravintolat

    Suomen parhaimmistoon kuuluva burgeriravintola konkurssiin

  • 11.7.06:37
    Rikos

    Vuosikausien kauna kärjistyi Turussa: Mies haki kiusallaan ex-kaverinsa yritykset konkurssiin