Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syntilista pitenee: Renault teki sopimuksen, johon kuului Carlos Ghosnin häiden järjestäminen Versailles'n palatsissa

0:37Carlos Ghosn – Kansallissankarista roistoksiNäin Carlos Ghosn eteni kansallissankarista roistoksi.Shutterstock / All Over Press
Julkaistu 11.02.2019 20:21

Ville Järveläinen

Vankilassa viruva autopomo ei maksanut pennin latia palatsista, jossa meni naimisiin.

Useista talousrikoksista epäilty Nissanin ja Renaultin entinen johtohahmo Carlos Ghosn on istunut tokiolaisessa vankilassa marraskuusta asti. Häntä odottaa jopa 10 vuoden vankeustuomio.

Ghosn pidätettiin sen jälkeen, kun Nissan oli tutkimuksissaan havainnut tämän käyttäneen yhtiöiden rahoja jo vuosien ajan henkilökohtaisiin menoihinsa.

Japanin yleisradioyhtiö NHK:n mukaan Ghosn olisi ostanut ja remontoinut luksuslukaaleja omaan käyttöönsä kymmenien miljoonien dollarien arvosta. Taloja ja asuntoja on NHK:n mukaan ostettu firman rahoilla muun muassa Rio de Janeirosta, Beirutista, Pariisista ja Amsterdamista. 

Viimeisimpänä käänteenä on käynyt ilmi, että Renault oli maksanut epäsuorasti Ghosnin ja hänen vaimonsa Carolen hääpaikan vuokran vuonna 2016. Kyseessä ei ollut mikä tahansa seurantalo, vaan yli 300-vuotias Versailles'n palatsi Pariisin lounaispuolella. Renault ilmoitti asiasta Ranskan viranomaisille asian käytyä ilmi heidän omissa tutkimuksissaan.

Lue myös: Pidätetty autopomo viruu japanilaisessa vankilassa hyvin karuissa oloissa: "Ei mikään hotelli"

Renault ja Versailles'n palatsi solmivat vuonna 2016 yhteistyösopimuksen, johon oli kirjattu henkilökohtainen 50 000 euron etu Ghosnille.

Ghosn ei omien sanojensa mukaan ollut tietoinen, että Marie Antoinette -teemaisten häiden juhlapaikka oli peräisin Renaultin pussista. Hän ilmoitti hyvittävänsä 50 000 euron suuruisen summan palatsia hallinnoivalle taholle, joka puolestaan maksaa sen takaisin ranskalaisvalmistajalle.

Ranskan valtiovarainministerin Bruno Le Mairen mukaan Ghosn-tutkinta alkaa viimein tuottaa tulosta. Viranomaiset käynnistävät lähipäivinä auditoinnin, joka kohdistuu hollantilaiseen Renaultin ja Nissanin allianssia hoitaneeseen yhtiöön.

Lähde: Automotive News Europe

Lisää aiheesta:

Vakavista rikoksista syytetty ex-autopomo Carlos Ghosn tylyttää entistä yhtiötään: "Tylsä ja keskinkertainen autoyhtiö"Japani sanoo tiukentavansa rajavalvontaa – syynä autovalmistaja Nissanin ex-johtajan pakomatka, joka on kuin suoraan James Bond -elokuvastaPakomatka kuin Bond-elokuvasta: Autojätti Nissanin talousrikoksista syytetyn ex-johtajan epäillään paenneen Japanista kontrabassokotelossaNissanin ex-pomo on nyt aiempaakin sakeammassa liemessä: "Kyse salaliitosta ja selkäänpuukottamisesta"Vakavista talousrikoksista epäillyltä autopomolta yllättävä ilmoitus: "Kerron totuuden"Lentokentällä pidätetty Carlos Ghosn shoppaili luksuslukaaleja firman rahoilla Pariisista ja Rio de Janeirosta – pitkä vankeustuomio uhkaa
Carlos GhosnRenaultNissanAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Carlos Ghosn
  • 01.10.202106:28
    Renault

    Vakavista rikoksista syytetty ex-autopomo Carlos Ghosn tylyttää entistä yhtiötään: "Tylsä ja keskinkertainen autoyhtiö"

  • 19.07.202108:48
    Japani

    Nissan-pomon Japanista pakoon auttanut yhdysvaltalaiskaksikko tuomittiin vankeuteen

  • 21.05.202005:55
    Japani

    Nissanin ex-pomo pakeni Japanista kuin Bond-elokuvissa konsanaan: Nyt isä ja poika pidätettiin Yhdysvalloissa paon avustamisesta

  • 08.01.202017:39
    Japani

    Japanista paennut Nissan-pomo piti ensimmäisen tiedotustilaisuutensa – syyttää japanilaissyyttäjiä ja Nissania vehkeilystä: "Koin olevani panttivankina"

  • 12.04.201910:47
    Nissan

    Nissanin ex-toimitusjohtaja pysyy vankilassa – viranomaiset kertovat päätöksensä reilun viikon päästä