Syntilista pitenee: Renault teki sopimuksen, johon kuului Carlos Ghosnin häiden järjestäminen Versailles'n palatsissa

Vankilassa viruva autopomo ei maksanut pennin latia palatsista, jossa meni naimisiin.
Useista talousrikoksista epäilty Nissanin ja Renaultin entinen johtohahmo Carlos Ghosn on istunut tokiolaisessa vankilassa marraskuusta asti. Häntä odottaa jopa 10 vuoden vankeustuomio.
Ghosn pidätettiin sen jälkeen, kun Nissan oli tutkimuksissaan havainnut tämän käyttäneen yhtiöiden rahoja jo vuosien ajan henkilökohtaisiin menoihinsa.
Japanin yleisradioyhtiö NHK:n mukaan Ghosn olisi ostanut ja remontoinut luksuslukaaleja omaan käyttöönsä kymmenien miljoonien dollarien arvosta. Taloja ja asuntoja on NHK:n mukaan ostettu firman rahoilla muun muassa Rio de Janeirosta, Beirutista, Pariisista ja Amsterdamista.
Viimeisimpänä käänteenä on käynyt ilmi, että Renault oli maksanut epäsuorasti Ghosnin ja hänen vaimonsa Carolen hääpaikan vuokran vuonna 2016. Kyseessä ei ollut mikä tahansa seurantalo, vaan yli 300-vuotias Versailles'n palatsi Pariisin lounaispuolella. Renault ilmoitti asiasta Ranskan viranomaisille asian käytyä ilmi heidän omissa tutkimuksissaan.
Lue myös: Pidätetty autopomo viruu japanilaisessa vankilassa hyvin karuissa oloissa: "Ei mikään hotelli"
Renault ja Versailles'n palatsi solmivat vuonna 2016 yhteistyösopimuksen, johon oli kirjattu henkilökohtainen 50 000 euron etu Ghosnille.
Ghosn ei omien sanojensa mukaan ollut tietoinen, että Marie Antoinette -teemaisten häiden juhlapaikka oli peräisin Renaultin pussista. Hän ilmoitti hyvittävänsä 50 000 euron suuruisen summan palatsia hallinnoivalle taholle, joka puolestaan maksaa sen takaisin ranskalaisvalmistajalle.
Ranskan valtiovarainministerin Bruno Le Mairen mukaan Ghosn-tutkinta alkaa viimein tuottaa tulosta. Viranomaiset käynnistävät lähipäivinä auditoinnin, joka kohdistuu hollantilaiseen Renaultin ja Nissanin allianssia hoitaneeseen yhtiöön.
Lähde: Automotive News Europe
Uusimmat
-
17:06
Vartiainen myöntää maahanmuuttokysymyksiin liittyvät painotuserot kokoomuksen sisällä – "Suomella ei ole kykyä ottaa vastaan ihmisiä, joista suuri osa jää elämään tulonsiirroilla"
-
17:03
Salkkarit-tähti Jarmo Koski ei usko iän tuovan etua MasterChef-kisassa: "Olen täällä oppimassa uutta"
-
17:02
Mercedes-pomo myönsi suoraan: saksalaistalli salaili tarkoituksella uutta F1-autoaan – taustalla uhkakuva
-
16:57
Suomen start-up-buumi ei hyytynyt korona-aikana: Sijoittajien kiinnostus on kasvussa – menestystä hakee myös yritys, joka tekee tennareita kahvinporoista
-
16:43
Niksillä miljoonayleisö: Oletko älynnyt tehdä näin, kun otat foliota paketista?
-
16:36
Pohjoisessa rajaa ylittäville määrättiin terveystarkastus, kieltäytyjille tarvittaessa pakkokaranteeni: "Emme lähde väkivalloin testejä ottamaan"
-
16:27
Pitäisikö Uudellemaalle kohdentaa enemmän rokotteita? Näin Marin vastasi opiskelijoille
-
16:10
Krista Pärmäkoskelta hapan heitto jatkostaan MM-kisoissa – "Toivottavasti on"
-
16:07
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Rinne ravintolasulusta MTV:lle: Tavoitteena saada lausunto valmiiksi huomenna – laki halutaan maanantaina voimaan
-
15:58
Mies joutui henkirikoksen uhriksi Kangasniemellä
-
15:56
Ano Turtiaisen puheet vanhusten kuolemista järkyttivät eduskunnassa – pääministeri Marin joutui reagoimaan: "Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille"
-
Kun puhelin mullistaa kaiken – Samsung Galaxy S21 Mainos
-
15:46
Eva Wahlströmin ja Niklas Räsäsen vauva syntyi: "Tervetuloa Ruben"
-
15:46
Teemu Suninen haluaa näyttää pomoilleen, vaikka tallin haasteet turhauttavat – "Ei tässä olla luovuttamassa"
-
15:35
Krista Kiuru Avin ja STM:n väännöstä: "Tällaisessa kriisissä ei pitäisi käyttää aikaa kiistelyyn"
-
15:35
Riitta-Liisa Roponen kyynelehti upeasta MM-hiihdostaan: "Miettikää! Uskomatonta!"
-
15:28
Finnairin rahtilentokone rullasi ulos tieltä ja törmäsi opasteeseen – Otkes aloittaa tutkinnan viime kuun vakavasta vaaratilanteesta
-
15:27
Potkukelkkailija hukkui vajottuaan jäihin Sipoossa – kuva etsinnöistä
-
15:22
Juhana Vartiainen lähtee Helsingin pormestarikisaan – kokoomusedustaja HS:lle: "Minun makuuni Helsinki on vähän liian pieni"
-
15:20
Britney Spearsin teini-ikäiset pojat harvinaisessa yhteiskuvassa äitinsä kanssa – tällainen on lasten huoltajuusjärjestely
-
Lataa lisää