Viime aikoina sivullisten kimppuun hyökkäilevät koirat ovat olleet otsikoissa niin useasti, että ne tuntuvat jo maanlaajuiselta riesalta.
MTV kertoi tiistaina traagisesta tapahtumasarjasta, jossa suurikokoiset koirat purivat pienemmän koiran kuoliaaksi Lahdessa.
Tapaus ei ollut lainkaan tavaton. Toukokuun puolella koira kävi Pohjois-Savon Kaavilla pyöräilijän kimppuun, ja Hämeenlinnassa koiraansa ulkoiluttanut pariskunta joutui jopa kolmen koiran kynsiin. Aurassa kauhua oli puolestaan herättänyt vapaana ollut paimenkoira.
Tapauksia on ollut lyhyen ajan sisään niin useita, että niitä on vaikea kutsua vain sattumiksi.
Rikosnimikkeitä useita
MTV Uutisten haastattelemien asiantuntijoiden mukaan ilmiölle ei ole yhtä selkeää selitystä. Lisäksi tapauksista ei ole olemassa kovin tarkkaa rikosseurantaa.
Tämä johtuu siitä, että hyökkäyksiä käsitellään useiden rikosnimikkeiden alla, kertoo rikoskomisario Anne Hietala Helsingin poliisista.
– Näitä tapauksia tutkitaan usein vartioimatta jättämisinä, järjestysrikkomuksina ja vammantuottamuksina. Niiden käsittelyyn meillä on tietenkin selkeä linja.
Helsingin poliisi perusti viime vuoden lokakuussa Suomen ensimmäisen eläimiin liittyviin rikoksiin keskittyvän tutkintaryhmän, jonka johtajana Hietala toimii.
