Suomi jäi täysin Saksan jalkoihin EM-kotikisojen Tampereen alkulohkon päätösottelussa. Päävalmentaja Lassi Tuovi jäi kaipaamaan joukkueeltaan tilannekovuutta. Tappion myötä Suomi jäi alkulohkonsa kolmanneksi ja saa neljännesvälierissä vastaansa Serbian.
Saksa otti johdon ottelun ensimmäisellä minuutilla, eikä siitä sen jälkeen luopunut. Susijengi sinnitteli tuntumassa toisen jakson lopulle, mutta sitten Saksa lähti omille teilleen.
Ero kasvoi nopeasti yli kymmeneen pisteeseen, ja parhaimmillaan Saksan johto oli neljännellä neljänneksellä 34 pistettä. Loppulukemat hallitsevalle maailmanmestarille 91–61.
Päävalmentaja Lassi Tuovi näki Susijengin jääneen jälkeen tilannekovuudessa. Lauri Markkanen ei päässyt saksalaisten puristuksessa parhaimpaansa. Markkasen saldoksi jäi 11 pistettä. Joukkueen ykköspistemies oli Olivier Nkamhoua 16 pisteellään.
– Meidän pitää vapauttaa Lauri paremmin ja saada pallot parempiin paikkoihin, että pystytään syöttämään. Tilannekovuus pisti meidät aseettomaksi, Tuovi puntaroi.
– Kyllä meidän pitää kaikkien auttaa Lauria ja Laurin pitää auttaa myös joukkuetta. Ei tämä hirveästi tule tästä taktisesti muuttumaan.