Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen tähti karisti syväjään – Jari Isometsä: "Mutta että viikoissa pystyy noin paljon nostamaan"

Kerttu Niskanen tuuletti toista sijaansa Davosissa.
Kerttu Niskanen tuuletti toista sijaansa Davosissa.
Julkaistu 15.12.2024 17:37
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

MTV Urheilun hiihtoasiantuntija Jari Isometsä sanoi Rukalla maailmancupin avausviikonlopun jälkeen Kerttu Niskasen olevan syväjäässä. On kulunut kaksi viikkoa, ja Niskasen kulku on aivan toista.

Rukalla Niskanen jäi itselleen vahvassa 10 kilometrin perinteisen väliaikalähtökilpailussa 18:nneksi. 20 kilometrin vapaan hiihtotavan yhteislähtökilpailu toi puolestaan 26. sijan. Jari Isometsä luonnehti Niskasen olevan syväjäässä.

Viime viikonloppuna Lillehammerissa Niskaselle napsahti yhdistelmäkisasta jo kymmenes sija, ja nyt hän ylsi Davosissa 20 kilometrin perinteisen väliaikalähdössä toiseksi. 

– Tämä toistaa vähän itseään. Useampana vuonna näin on käynyt. Mutta että viikoissa pystyy kuntoaan noin paljon nostamaan, Isometsä alustaa.

– Tietystihän se on sillä tavalla, että hän on kokenut urheilija ja paljon harjoitellut. Taisin Rukallakin mainita, että kun ikää tulee lisää, kone vaatii vähän rassausta ennen kuin rupeaa löytämään tehoja. Hiihtäminen Davosissa korkealla kovaan maastoon edesauttaa myös Kertun menestymistä.

– Eihän siinä ole oikeastaan muuta kuin että herkkyys on sieltä löytynyt. Kun se on löytynyt, yhtä vaikeaa sitä on kyllä myös pitää.

LUE MYÖS: Jari Isometsältä painavat sanat Iivo Niskasesta – taustalla "superhyvä" suomalaistemppu

Signaali oli kuitenkin Isometsän kiteyttämänä hyvä ja odotettu. Jos moista ei olisi tullut, olisi ollut aihetta huoleen.

– Kohti MM-kisoja mennään ihan aikataulussa.

"Pelissä kivasti mukana"

Isometsä toki huomauttaa, että Davosista puuttui jonkin verran kärkihiihtäjiä, mukaan lukien Rukalla 10 kilometrin voittoa juhlinut Ruotsin Frida Karlsson.

– Ei se kuitenkaan Kertun ja Kristan (Pärmäkoski) hiihtämisen hyvyyttä poista, koska ero kärkeen oli aika pieni.

LUE MYÖS: Therese Johaugin suru: "On julmaa, että sen piti päättyä näin"

Niskanen taipui ensimmäisen maailmancup-osakilpailuvoittonsa saavuttaneelle Norjan pitkien matkojen huipulle, Isometsän sanoin väsymättömästi painaneelle Astrid Öyre Slindille 10,1 sekuntia. Niskasen taakse jäi 3,4 sekunnilla itse Therese Johaug. Pärmäkoski oli neljäs, 41,9 sekuntia Slindistä ja 28,4 sekuntia kolmanneksi hiihtäneestä Johaugista.

– Erothan ovat melkein tärkeämpiä kuin sijoitukset. Jos tässä vaiheessa häviää kahta kolmea minuuttia, tietää, että mitalikuntoon on aika paljon matkaa ja voi sanoa, että se on mahdottomuuskin.

Trondheimin helmi-maaliskuisissa MM-kisoissa hiihdetään perinteisellä 10 kilometriä, mihin 20 kilometrin kulkukin antaa osviittaa.

– Nyt kun erot ovat noin pieniä, urheilija tietää, että ollaan pelissä kivasti mukana.

Lisää aiheesta:

Suomalaisten raju ero maailman kärkeen tuli Jari Isometsälle yllätyksenä: ”Yhtään vastoinkäymistä ei saa tulla”Hiihdossa itkuinen suomalaisepisodi – Jari Isometsä siteeraa Matti NykästäJari Isometsältä kylmäävä nosto Planican mitalitaistosta – "Tulosluettelo olisi ollut toisen näköinen"Iivo Niskanen säikäytti puheillaan – Jari Isometsä ehti tehdä ison huomion kaatuneesta tähdestä: "Helppo johtopäätös"Jari Isometsältä valtava huomio Iivo Niskasesta – olympiapuhe Kerttu Niskasesta hivelee korvia: "Ei pääse mihinkään"Jari Isometsä ällistyi Suomen päävalmentajan kommentista – lataa vastapalloon: "Kellä täällä maailmassa sitten on?"
MaastohiihtoJari IsometsäKerttu NiskanenKrista PärmäkoskiUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ma13:35
    Iivo Niskanen

    Iivo Niskaselta taas uusi yllätys – Jari Isometsä innostui: "Haluaa kovia rykäisyjä"

  • 2.11.16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • 2.11.15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"