Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen Sotilas: Viimeinen suomalainen SS-mies Sakari Lahtinen on kuollut

Viimeinen suomalainen SS-mies, alikersantti Sakari Lahtinen, on kuollut 99-vuotiaana. Asiasta kertoo Suomen Sotilas -lehti.
Viimeinen suomalainen SS-mies, alikersantti Sakari Lahtinen, on kuollut 99-vuotiaana. Asiasta kertoo Suomen Sotilas -lehti.
Julkaistu 03.11.2022 20:15

MTV UUTISET

Viimeinen suomalainen SS-mies, alikersantti Sakari Lahtinen on kuollut. Asiasta kertoo Suomen Sotilas -lehti. 

Lehden mukaan Sakari Lahtinen kuoli 99-vuotiaana 12. viime kuuta kotonaan Keuruun Haapamäellä Keski-Suomessa. Lahtinen oli syntynyt syyskuuta 1923.

Lahtinen värväytyi sotaan keväällä 1941. Hänellä ei ollut sotilaskoulutusta, joten hänet sijoitettiin suomalaisen SS-vapaaehtoispataljoonan toiseen komppaniaan. 

Hänet koulutettiin muun muassa Itävallassa Wienissä ennen rintamalle siirtämistä vuodenvaihteessa 1941–42. 

Lue myös: Miten 1400 suomalaisnuorta päätyi Waffen-SS-taistelijoiksi? Neljä tärkeintä syytä

Lahtisen sota alkoi Ukrainan rajalla

Lahtisen sota alkoi puolen vuoden asemasodalla Mius-joella lähellä Venäjän ja Ukrainan rajaa. Loppukesällä ja syksyllä hän oli mukana joukoissa, jotka etenivät Kaukasukselle, ja moottoroidussa sodassa Kalmukkiarolla.

Hänet kotiutettiin kesällä 1943 kahden vuoden palvelusajan umpeuduttua.

Suomen Sotilas -lehti kertoo, että Lahtinen oli matrikkelitietojen mukaan tarkka-ampuja.

Siviiliammatiltaan Lahtinen oli konduktööri. Hän avioitui vuonna 1946 ja sai kolme lasta.

Suomalaisia SS-miehiä oli Suomen Sotilas -lehden mukaan noin 1 400. Suurimman ryhmän muodostavat keväällä 1941 värvätyt 1 200 miestä. 

Lue myös: Isäni päätyi taistelemaan SS-joukkojen kovaan etulinjaan – sotilas Lahtisen vaiettu menneisyys

8:30MTV:n erikoisreportaasi: Isäni päätyi taistelemaan SS-joukkojen kovaan etulinjaan – sotilas Lahtisen vaiettu menneisyysKatso myös: Katso videolta MTV:n erikoisraportaasi: Isäni päätyi taistelemaan SS-joukkojen kovaan etulinjaan

Lisää aiheesta:

Mikko Porvali tietää, mitä kaukopartioissa koettiin: Isoisä koulutti venäläissotavangeista vakoojia, isosedän kasvoissa ikuinen merkki sodastaDNA-tutkijat olivat jo luopua toivosta, mutta nyt Kannaksella kaatuneen Egon Rosenthalin sankaritarina on vihdoin saamassa päätöksensäSuomalaisen SS-miehen päiväkirja paljastaa: Itärintamalla sotilaat ostivat seksiä pirtulla – rajua tekstiä myös juutalaisten surmaamisestaNäin 25-vuotias Ensio päätyi SS-joukkojen sotilaspapiksi ja kääntyi fasismia vastaan: "Ei suomalaisia natseiksi näin käännytetä"Uutuuskirjan hurja väite: Nuoret suomalaismiehet osallistuivat joukkomurhiin ja murhasivat siviilejä natsien rinnalla? Myös Lauri Törnistä tehtiin ilmoitusYle: Sakari ei kadu taistelujaan Hitlerin joukoissa – tutkijan mukaan suomalaisia SS-miehiä ei voi syyttää natsien julmuuksista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:08
    Espoo

    12-vuotias tyttö kateissa Espoossa – poliisi pyytää havaintoja

  • 20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • 20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • 19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • 18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä