Teemu Suninen palaa pian kansainvälisille erikoiskokeille.
Portugalilaistiimi The Racing Factory on vahvistanut, että Suninen ajaa tallin kuljettajana rallin EM-sarjassa kaudella 2026. Tiimi halusi miehistöönsä kokeneen kuskin, jolla on kokemusta rallin MM-sarjan pääluokasta saakka.
Suninen ei kilpaillut lainkaan viime kaudella, mutta hän teki helmikuussa paluun MM-sarjaan Ruotsin osakilpailussa. Suninen ja kartanlukija Janni Hussi ajoivat Ruotsin MM-rallin WRC2-luokan kisassa italialaistiimi Delta Rallyn Toyota GR Yaris Rally2 -autolla, jolla he ottivat lopulta kakkossijan. Suninen kävi voitosta kovan taiston toista suomalaiskuskia, Roope Korhosta, vastaan.
The Racing Factory ei kertonut, millä autolla Suninen kilpailee EM-sarjan erikoiskokeilla. Portugalilaistiimiltä löytyy tiettävästi kaksi Skoda Fabia RS Rally2 -kilpuria, joten todennäköisesti suomalaiskuskin tuleva työväline on tshekkivalmisteinen.
EM-kauden avauskilpailu ajetaan Espanjassa 17.–19. huhtikuuta.
– Tämä tiimi on erittäin motivoitunut, kunnianhimoinen, tulevaisuuteen suuntautunut ja aidosti halukas kasvamaan kansainvälisellä tasolla. EM-sarja on erittäin kilpailullinen ja vaatii paljon sekä kuljettajilta että tiimeiltä, joten uskon, että tästä tulee erittäin mielenkiintoinen haaste, Suninen kertoi.
– Olen motivoitunut aloittamaan työn ja tuomaan kokemukseni mukaan, jotta voimme saavuttaa vahvoja tuloksia, lisäsi Suninen, joka on saavuttanut MM-sarjan pääluokassa kolme palkintosijaa.
The Racing Factoryn toimitusjohtaja Aloísio Monteiro korosti sopimuksen merkitystä portugalilaistallille.
– Teemu Sunisen saapuminen on tärkeä virstanpylväs The Racing Factorylle. Hän on kuljettaja, jolla on kansainvälisesti tunnustetut näytöt, kokemusta korkeimmalta tasolta sekä kyky tuoda projektiimme sekä urheilullista että teknistä arvoa.
– Tämä yhteistyö vuodelle 2026 heijastaa kunnianhimoa, jota olemme osoittaneet, sekä selkeää haluamme jatkaa kasvua Euroopan tasolla, Monteiro sanoi.
Suninen on aiemmin kertonut, että hänen tavoitteenaan on ajaa tällä kaudella vielä muutama kisa myös rallin MM-sarjan WRC2-luokassa ja antaa näyttöjä vuotta 2027. Rallin MM-sarjan pääluokan säännöt muuttuvat radikaalisti ensi kaudeksi, jolloin ajopaikkoja avautunee enemmän lajin huipulle.
