Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisvauvoille tutun rokotteen huomattiin pienentävän diabetesriskiä – silti tauti on meillä yleisempi kuin missään muualla

7:02Keinohaima mullistaa diabeetikon elämääVideolla keskustellaan diabeteshoidon kehitysaskelista.
Julkaistu 14.06.2019 15:30

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Michiganin yliopiston tutkimus vihjaa, että rotavirusrokotteen saaneilla lapsilla on pienempi riski sairastua tyypin 1 diabetekseen. Löydökset saavat tukea aiemmin tänä vuonna julkaistusta australialaistutkimuksesta. Maantieteelliset, geneettiset ja ympäristölliset erot saattavat selittää, miksi ykköstyypin diabetes on Suomessa yleistä rokoteohjelmasta huolimatta.

Vauvalle annettu rotavirusrokote pienentää lapsen riskiä joutua sairaalahoitoon ”mahaflunssan” vuoksi, mutta rokote saattaa suojata yllättäen myös ykköstyypin diabetekselta.

Kaikki suositellut kolme rotavirusrokoteannosta saaneilla vauvoilla on yhdysvaltalaistutkimuksen mukaan kolmanneksen pienempi riski saada tyypin 1 diabeteksen diagnoosi kuin rokottamattomilla vauvoilla.

Löydökset ilmestyivät Scientific Reports -tiedejulkaisussa.

LUE MYÖS: Ethanin, 18, vanhemmat vastustivat rokotteita – juhlisti täysi-ikäisyyttään menemällä rokotettavaksi

Ykköstyypin diabetes on koko elämän mittainen sairaus, johon ei tiedetä ehkäisy- tai parannuskeinoja, tutkijat muistuttavat tiedotteessa. Suomessa ykköstyypin diabetesta sairastaa noin 50 000 ihmistä, kertoo . Se on kansainvälisesti vertailtuna paljon.

Diabetesliitto

Suomessa rotavirusrokotteen saavat ilmaiseksi 6–31 viikon ikäiset pikkulapset, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. Rokote annetaan suun kautta suositusten mukaan kahden, kolmen ja viiden kuukauden iässä.

Näin tutkimus tehtiin

shutterstock_234966049Rotavirusrokote on kuulunut Suomessa rokoteohjelmaan vuodesta 2009. Kuvituskuva.Shutterstock

Michiganin yliopiston tutkijatiimi huomasi rotavirusrokotteen ja ykköstyypin diabeteksen yhteyden tarkasteltuaan yhdysvaltalaisista terveysvakuutuksista kerättyä dataa. Data kattoi yhteensä lähes 1,5 miljoonaa yhdysvaltalaislasta, jotka olivat syntyneet ennen ja jälkeen vuoden 2006, jolloin rotavirusrokote esiteltiin.

Lähes 540 000 lasta sai kaikki rotavirusrokoteannokset, lähes 141 000 lasta vähintään yhden rokoteannoksen ja yli 246 000 lasta ei yhtään rokoteannosta.

Verrattuna rokottamattomiin pikkulapsiin, kaikki kolme rotavirusrokoteannosta saaneilla lapsilla oli 33 prosenttia pienempi todennäköisyys sairastua ykköstyypin diabetekseen. Jos lapsi ei ollut saanut kaikkia rokoteannoksia, positiivinen yhteys diabetesriskiin katosi.

LUE MYÖS: Nuoruustyypin diabeteksesta löytyi uusi, pelottava riski

Löydöksille tukea aiemmista tutkimuksista

Yhdysvaltalaistutkijoiden löydökset ovat yhteneväiset aiemmin tänä vuonna JAMA Pediatrics -lehdessä julkaistun australialaistutkimuksen kanssa. Siinä huomattiin, että ykköstyypin diabetestapauksia ilmaantui vähemmän sen jälkeen, kun australialaislasten rotavirusrokotteet aloitettiin. Oraalisten rokotteiden ansiosta lasten uudet diabetestapaukset vähentyivät 14 prosentilla.

Tutkimustuloksia tukevat myös laboratoriotutkimukset, jotka ovat osoittaneet rotaviruksen hyökkäävän samoihin haimasoluihin, joiden diabetes vaikuttaa, kertoo Medical Xpress.

Suomessa runsaasti diabetesta rokotteesta huolimatta

Potilaan Lääkärilehti kertoo, että Suomessa tehty, noin 500:aa lasta koskeva tutkimus ei kuitenkaan paljastanut vastaavaa yhteyttä rotavirusrokotteen ja ykköstyypin diabeteksen välillä. Maantieteelliset, geneettiset ja ympäristölliset erot saattavat vaikuttaa rokotteen vaikuttavuuteen.

Suomessa lasten diabetes on yleisempää kuin missään muualla maailmassa, kertoo Diabetesliitto. Tämä huolimatta siitä, että rotavirusrokote on kuulunut kansalliseen rokoteohjelmaan vuonna 2009. Joka vuosi Suomessa sairastuu noin 500 alle 15-vuotiasta ja 1500 yli 15-vuotiasta tyypin 1 diabetekseen.

LUE MYÖS: Sairastatko diabetesta tietämättäsi? Tunnista sairauden oireet

Lähteet: Science Daily, Medical Xpress, THL, Potilaan Lääkärilehti, Diabetesliitto

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Koronan sairastaneet lapset suuremmassa riskissä sairastua diabetekseenTyypin 1 diabeteksen ehkäisyyn suunnattu rokote läpäisi ihmiskokeen: "Tärkeä virstanpylväs"Suomalaisväitös: Näin runsas maidonjuonti vaikuttaa lapsen terveyteenSuomalaistutkimus esittää: Astmalääkkeet lisäävät lapsen riskiä sairastua diabetekseenVoisiko Alzheimerin tautia ehkäistä rokotteilla? Tutkimuksissa odottamaton mutta iloinen löydös kahdesta eri lääkkeestäJättitutkimus murtaa vaarallisen rokotemyytin: Ei yhteyttä autismiin
DiabetesRokotteetLääkkeetTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Diabetes
  • 25.11.13:30
    Terveys ja hyvinvointi

    Glukoosisensoreissa voi olla vaarallinen vika – diabeetikko, tarkista sensorisi!

  • 24.11.10:27
    Sairaudet ja taudit

    Miksi pissa haisee makealle? Urologi kertoo, mitä virtsan haju voi kertoa

  • 20.11.16:29
    Viiden jälkeen

    Diabeteslääkäri päivästä, jolloin sai itse älypumpun: "Olin yhtäkkiä vapaa"

  • 20.11.13:08
    Viiden jälkeen

    Kysely: Diabeetikot pääsevät lääkäriin liian harvoin – "He ovat pimennossa"

  • 15.10.15:15
    Käräjäoikeus

    Lapsen verensokerimittari hälytti, isä makasi sammuneena – synkkä näky odotti sosiaalityöntekijöitä