Autoon tulleita pieniä lommoja korjataan nykyisin niin sanotulla PDR-menetelmällä, jonka kerrotaan säästävän huomattavan paljon aikaa perinteiseen korjaamiseen verrattuna. Menetelmä on tällä viikolla kovassa käytössä Etelä-Suomen vauriokorjaamoilla sunnuntaina iskeneiden raekuurojen moukaroitua autoja lommoille.
Raekuurot moukaroivat muun muassa pääkaupunkiseutua sunnuntaina, ja vauriokorjaamoiden mukaan vahinkoja on aiheutunut autoille paljon.
– Aamusta alkaneiden yhteydenottojen perusteella kyse on vähintäänkin sadoista autoista, joissa on raevaurioita. Yhteydenottoja on tullut meille sekä suoraan että vakuutusyhtiöiden välittämänä, Autoklinikan myyntijohtaja Pentti "Poksa" Oksanen kertoo MTV Uutisille.
Esimerkiksi Lahden moottoritiellä sunnuntaina sataneet rakeet ovat Autoklinikan Oksasen mukaan olleet niin suuria, että tavanomaisten peltilommojen lisäksi myös tuulilaseja ja kattoikkunoita on vaurioitunut. Tämän allekirjoittaa myös vauriokorjaamo InCarin tekninen päällikkö Jerry Linjamäki.
Lue myös: Raemyräkkä rikkoi tuulilasin ja moukaroi yli 50 lommoa autoon – tältä näytti, kun raju raekuuro pyyhälsi Etelä-Suomen yli
– Lasivaurioilta ei vältytty. Somessa on näkynyt postauksia, joissa rakeita kuvailtiin kananmunan tai golfpallon kokoisiksi, Linjamäki sanoo MTV Uutisille ja jatkaa maanantaiaamuna tulleen varsin runsaasti korjaustiedusteluja.
