Ajatko treenien jälkeen bussilla kotiovelle asti, koska "olet jo liikkunut"? Sorrut samaan mokaan kuin moni muu!
Videon treenillä lisää kimmoisuutta!
Jos olet jo käynyt kuntosalilla tai treenannut itsesi hikeen ryhmäliikuntatunnilla, miten vietät loppupäivän? Jos välttelet muuta liikkumista, koska "olet jo treenannut", et ole yksin; moni välttää jopa huomaamattaan lisärasitusta liikuntapäivinä, Gretchen Reynolds paljastaa New York Timesissa.
– Saatamme päivän aikana etsiä mahdollisuuksia liikkua vähemmän, oli se sitten alitajuista tai ei. Kaivamme maata hyvien aikeidemme ja liikunnan mahdollisten terveyshyötyjen alta, kertoo uusi, mielenkiintoinen tutkimus, Reynolds sanoo.
Tiedot laajasta tutkimuksesta
Tutkijat havainnoivat, miten ihmiset käyttävät aikaansa päivinä, joina treenaavat tai ovat treenaamatta. National Cancer Instituten tutkijat analysoivat dataa, jota yli tuhannesta terveestä, keski-ikäisestä ihmisestä oli kerätty vuosien ajan.
Osanottajat olivat tutkimuksen alussa muun muassa pitäneet hyvin yksityiskohtaista kirjaa päivistään. Heidän piti kertoa minuutin tarkkuudella, miten he viettivät päivänsä, ja miten kauan he liikkuivat tai istuivat. Sama selvitys täytettiin uudelleen joka toinen kuukausi vuoden ajan.
Treeni kesti yleensä tunnin, mutta loppupäivä kului säästellen
Osanottajat liikkuivat melko vähän ja istuivat jopa kymmenen tuntia päivässä. Istuminen tapahtui yleensä kotona ja varsinkin television edessä. Kaksi kolmasosaa ryhmästä kuitenkin kertoi harrastavansa liikuntaa edes joskus. Treeni kesti yleensä noin tunnin ja oli melko intensiivistä, kuten reipasta kävelyä.

