Ralliautoilija Petter Solberg toivoo rahahuoliinsa apua jalkapalloseura Liverpoolin uudelta omistajalta New England Sports Venturesilta (NESV).
Oman tallinsa autolla MM-sarjassa kilpaileva Solberg kertoo tavanneensa NESV:n pomon John Henryn Yhdysvaltain Norjan-suurlähetystössä.
- Meillä oli antoisa keskustelu. Hän on mielenkiintoinen kaveri: hänellä on NASCAR-talli ja hän omistaa Boston Red Soxin. Kerroin hänelle siitä, mitä teemme rallin MM-sarjassa, ja hän vaikutti kiinnostuneelta, Solberg kertoi WRC.comille.
MM-sarjassa neljäntenä oleva Solberg tavoittelee tulevana viikonloppuna kauden ensimmäistä voittoaan Kataloniasta. Solberg uskoo hyötyvänsä lähtöpaikastaan kilpailun avauspäivänä, joka ajetaan pääasiassa sorateillä.
- Voin olla vaarallinen Espanjassa. Jos kaikki menee hyvin, voimme olla erittäin hyvissä asemissa sorapäivän päätteeksi, Solberg tuumi.
(MTV3)
