Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Skoda Fabia ei ole saanut kunnon päivitystä vuosiin, mutta nyt saa – mukana nokkela ominaisuus, joka pienentää kulutusta kovissa nopeuksissa

0:34Tulossa täysin uusi Skoda FabiaTässä esimakua Skodan aivan uudesta Fabiasta.Skoda
Julkaistu 25.02.2021 11:36

Ville Järveläinen

Skodan toiseksi eniten valmistettu automalli on uudistumassa perusteellisesti. 

Ensimmäisen sukupolven Skoda Fabia esiteltiin vuonna 1999,  ja vuotta myöhemmin markkinoille saatiin farmarikorinen Combi. Autot löysivät ostajansa, sillä niitä myytiin vuosien varrella yhteensä 1,8 miljoonaa kappaletta.

Toisen sukupolven malli nähtiin Geneven autonäyttelyssä vuonna 2007, ja odotukset uudelle sukupolvelle olivat kovat. Ne myös lunastettiin, sillä kolmannen sukupolven tullessa markkinoille vuonna 2014, oli toista sukupolvea myyty 1,7 miljoonaa kappaletta.

Vuonna 2018 toteutettu kasvojenkohotus toi kolmannen sukupolven Fabiaan lisää turvallisuusvarusteita ja päivitetyt tietoviihdejärjestelmät. Pian markkinoilta poistuvaa mallia on sitäkin valmistettu jo yli miljoona kappaletta. Yhteensä Fabioita on myyty maailmanlaajuisesti noin neljä ja puoli miljoonaa kappaletta.

Lue myös: Skoda ottaa käyttöön nokkelan toiminnon, joka olisi täydellisessä maailmassa ollut kaikissa autoissa jo kauan

Fabian kolme tärkeintä markkina-aluetta ovat Saksa, valmistajan kotimaa Tsekki sekä Iso-Britannia. Fabia on Skodan toiseksi valmistetuin malli Octavian jälkeen.

Suomessa Fabioita ensirekisteröitiin viime vuonna vaatimattomat 624 kappaletta, mutta edellisvuonna yli 1 200. Vuosina 2018 ja 2017 Fabioita pistettiin kilpiin 1 500 ja 1 600 kappaletta.

Säädettävä jäähdytinsäleikkö

Fabia on yksi ensimmäisistä kokoluokkansa autoista, jossa on säädeltävät jäähdytysilmasäleiköt etupuskurin alaosassa. Ratkaisu optimoi auton aerodynamiikkaa ja parantaa jäähdytyksen tehokkuutta.

Kun jäähdytysilmaa tarvitaan vähän, lamellit sulkeutuvat parantaen auton aerodynamiikkaa. Skodan mukaan lamellien sulkeminen pienentää kulutusta noin 0,2 litralla sadalla kilometrillä, kun ajetaan 120 tuntikilometrin nopeudella.

Suurempaa jäähdytystehoa tarvittaessa tai autolla hetkeksi pysähdyttäessä järjestelmä avaa lamellit, jolloin moottoritilaan pääsee virtaamaan maksimimäärä ilmaa.

Muitakin nokkelia ratkaisuja

Skoda tykkää paukutella henkseleitään pienillä arkea helpottavilla keksinnöillään, joita sen markkinointiosasto nimittää simply clever -ratkaisuiksi. Uudessa Fabiassa se kertoo niitä olevan peräti 43.

Lue myös: Skodalta ”yksinkertaisesti näppärä” ratkaisu jokaisen autoilijan arkiseen pulmaan – säästäisikö sinunkin hermojasi?

Tällaisia ratkaisuja ovat muun muassa renkaiden kulutuspintasyvyyden mittaustulkillinen jääraappa tankin luukun sisäpinnassa, pysäköintilipun pidin A-pilarissa tuulilasin sisäpuolella, etumatkustajan istuimen eteen kääntyvä selkänoja, säilytystasku hattuhyllyn alapinnassa, USB-C-liitäntä kattokonsolissa taustapeilin juuressa sekä älypuhelintaskut takana matkustaville etuistuimien selkänojien taustoissa.

Moottorivalikoima kasvaa

Uuteen Fabiaan on tarjolla neljä bensakonetta eli enemmän kuin nykymalliin. Tehohaarukka on 80–150 hevosvoimaa.

Kaikki neljä moottoria lukeutuvat Volkswagen-konsernin uuteen EVO-moottorisukupolveen, joka tarjoaa parhaimmillaan 10 prosentin parannuksen taloudellisuuteen.

Tulevan Fabian moottoreista yksi on monipisteruiskutusmoottori (MPI) ja kolme TSI-suoraruiskutusmoottoreita. Karvalakkimallin konepellin alta löytyy kolmisylinterinen ja 80-heppainen 1.0 MPI. Voima välittyy etupyörille uuden viisivaihteisen käsivalintaisen vaihteiston kautta.

Kokoa kasvanut ja aiempaa tilavammaksi kuvailtu Fabia sijoittuu Skodan mallistossa Scalan alapuolelle. Auto saa ensi-iltansa tänä keväänä.

Lue myös: Skoda sai patentin niin järkeenkäyvälle idealle, että on suoranainen ihme, ettei kukaan ole keksinyt sitä aiemmin

Lähde: Skoda, Autoalan Tiedotuskeskus

Lisää aiheesta:

Hierovat penkit, tuulilasinäyttö ja aina online: Tunnistaako täysin uusiksi pistettyä kansansuosikkia enää Skodaksi?Skodan odotettu uutuus on valmiina taistoon – kuinka ahtaalle Golf, Focus ja Corolla joutuvat?Uusi nimi, uudet kujeet – pääsimme tutustumaan täysin uuteen Skoda ScalaanPorsche esitteli legendan uuden sukupolven – uusi 911 on tehokkaampi, nopeampi ja digitaalisempi kuin koskaan ennenKoeajossa uusi Picanto – Kia-perheen beibi on luokkansa kovin haastajaKoeajo: Suomen myydyin automalli uudistuu - pienillä muutoksilla eteenpäin
AutotAutouutuudetSkodaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 18:45
    Sähköautot

    Palomestari tyrmää sähköautojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 16:00
    Liikenneturvallisuus

    Yksi asia voisi estää merkittävän osan kuolemaan johtavista henkilöauto-onnettomuuksista

  • 14:26
    Liikenneturvallisuus

    Olet kuljettajalle täysin näkymätön näissä paikoissa – tunnetko kuorma-auton kuolleet kulmat?

  • 10:52
    Sähköautot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään