Sitruunakuhaa ja karpalo-marenkiyllätys 8.10.1999
Toimittaja Sonja Blåberg
n. 1 kg kuha
1 tl suolaa valkopippuria
1,5 dl ruokakermaa
Täyte:
1 sitruuna
1 nippu persiljaa
1 nippu tilliä
1 rkl voita
200 g kuorittuja katkarapuja
Koristeeksi:
limetin ja sitruunan viipaleita
Suomusta ja perkaa kala, huuhdo. Leikkaa viiltoja kalan kylkiin. Suolaa ja pippuroi kala.
Paloittele pesty ja viipaloitu sitruuna. Hienonna persilja ja tilli. Sekoita sitruunapalat, tilli, persilja, ruokalusikallinen pehmeää voita ja suurin osa katkaravuista. Täytä kalan vatsa täytteellä ja laita osa täytteestä kalan viiltoihin. Kiinnitä vatsa tikuilla, jottei täytteet valu ulos.
Nosta kala voideltuun uunivuokaan. Kypsennä kalaa uunissa 175 asteessa noin 40 minuuttia. Kaada kerma vuokaan ja valele kalaa kermalla, laita vielä hetkeksi uuniin. Koristele kala lopuilla katkaravuilla, tillillä, limetti- ja sitruunaviipaleilla. Tarjoa kalan kanssa keitettyjä perunoita ja salaattia.
Jälkiruoaksi maistuu karpalo-marenkiyllätys.
Karpalo-marenkiyllätys
4 dl jäisiä karpaloita tai
puolukoita
pieniä marenkeja
2 dl kuumaa kinuskikastiketta
Laita annoskulhoon sekaisin jäisiä karpaloita tai puolukoita ja kaada juuri ennen tarjoilua päälle kuumaa kinuskikastiketta. Tarjoa heti.
Uusimmat
-
11:28
Rouva Jenni Haukio luotti Ruotsi-vierailullaan vaaleansiniseen – erityisesti kukkakuviointi kiinnitti huomion
-
11:27
Suora lähetys: Suomen tulee hakea Nato-jäsenyyttä, esittää ulkoasiainvaliokunta – Halla-ahon mukaan Natoon liittyvä "mutuilu" on vähentynyt
-
11:20
Venäjän tykistö ampuu umpimähkään, koska ei muutakaan voi – Ukraina vastaa "erittäin tehokkailla" lahjahaupitseilla
-
11:18
Kirjailija Miki Liukkonen ja laulaja Rita Behm kihloihin
-
11:16
MTV Uutiset seuraa presidentti Niinistön ja rouva Haukion valtiovierailua Ruotsissa: Katso, kun kuningas- ja presidenttipari kuljetettiin hevosvaunuissa median eteen
-
11:09
Tutkimus löysi mahdollisen selityksen kätkytkuolemalle
-
11:02
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Koillis-Ukrainaan – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
10:58
Nuoret erimielisiä Naton tuomasta turvasta: "Lissabonin sopimus olisi riittänyt" – kansanäänestyksen sivuuttaminen sai sekä ymmärrystä että hämmennystä
-
10:51
USA:n toilailu Leijonia vastaan kuumensi tunteet: Petteri Sihvonen kiehahti Jonne Virtaselle – "Ota iisisti ennen kuin saat sydänkohtauksen"
-
10:47
Aleksandr Ovetshkin palasi Venäjälle – "En voi edes kuvitella, millaista se olisi ollut 1990-luvulla"
-
10:42
Ruotsi allekirjoitti Nato-hakemuksensa – ulkoministeri Linde: Hakemus jätetään yhdessä Suomen kanssa
-
10:30
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
10:22
Poliisi huolissaan mopoiluista, yli puolet tarkastetuista sai sakkoa – myös vanhempien käytös välinpitämätöntä ja "poliisia syyllistävää"
-
10:18
Nato-Suomi olisi sama Suomi kuin nytkin, RKP:n ryhmänjohtaja muistuttaa – ydinaseita ja uusia tukikohtia tuskin nähdään: "En usko, että Nato sellaista edes haluaa"
-
Vinkkejä kodinhoitohuoneeseen Mainos
-
10:08
Kevät antaa odotuttaa itseään kuukausiennusteessa, viileää ja sateista – Pekka Pouta: "Eihän tämä lohdulliselta näytä"
-
09:55
NHL-tähti loukkaantui MM-kaukalossa – suomalaistuomarin kylmäävä ennakointi taltioitui kameralle
-
09:54
Sini-koira lähti nauttimaan satojen kirsikkapuiden loisteesta – Pekka Pouta ikuisti teemaan pukeutuneen karvatassunsa hanami-juhlassa
-
Terveydenhuollon maksut rasittavat erityisesti yhteiskunnan heikkotuloisimpia Mainos
-
09:52
Ruotsin NHL-kyttäily tuotti vihdoin vahvistuksen – myös USA täydensi miehistöään Leijonien käsittelyn jälkeen
-
Lataa lisää