Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syöpädiagnoosin saanut Olga Temonen päivitti vointiaan

4:15Olga ja Tuukka Temonen astelivat yhdessä Jussi-gaalaanOlga ja Tuukka Temonen saapuivat yhdessä Jussi-gaalaan maaliskuussa 2024.
Julkaistu 26.04.2024 07:33

Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Näyttelijä Olga Temonen kertoi viime vuoden lopulla aivokasvaimestaan. Nyt hän on päivittänyt vointiaan sosiaalisessa mediassa. 

Näyttelijä Olga Temonen, 46, kertoi viime vuoden loppupuolella sairastavansa aivosyöpää. Temonen kertoi 25. huhtikuuta Instagramin tarinat-osiossa, että häneltä kysytään paljon, miten hän voi. Tarinat ovat nähtävillä 24 tuntia julkaisuhetkestä.

– Tällä tavalla minä voin, en tiedä. Ei minulla ole nyt mitään oireita, siis sellaisia, että olisi tullut isoja oireita tai mitään. Toivottavasti tuumori pysyy poissa, Temonen kertoi videollaan. 

Huhtikuun alussa Temonen kertoi palanneensa töihin hänen ja miehensä Tuukka Temosen , 49, Rehtori-pizzeriaan.

Hän kertoi vuoden 2023 loppupuolella, että aivokasvain oli sellaisessa paikassa, ettei sitä voinut leikata. Hän on käynyt läpi syöpähoitoja ja

kävi hoidoissa myös ulkomailla
Hollannissa ja Saksassa.

Temonen nähtiin julkisuudessa ensimmäistä kertaa Jussi-gaalassa 22. maaliskuuta diagnoosista kertomisen jälkeen. Hän kertoi punaisella matolla MTV Uutisille vointinsa olleen sillä hetkellä todella hyvä.

– Oireeni ovat pienentyneet tosi paljon, voin hyvin. Tuumori on nyt pienentynyt niin paljon, että se on käytännössä poissa. Toivotaan, ettei uutta tule, hän kertoi tuolloin.

Temoset menivät naimisiin vuonna 2008 ja heillä on kolme lasta. Perhe asuu maatilalla Iitissä.

Lue myös: Olga ja Tuukka Temonen tekivät pääsiäisenä perhematkan Italiaan – reissu piti tehdä alun perin jo viisi vuotta sitten

Lisää aiheesta:

Olga Temonen kävi jälleen syöpähoidoissa ulkomaillaSyöpädiagnoosin saanut Olga Temonen kertoo palanneensa töihin pizzeriaan: "Elämä on hyvää"Olga ja Tuukka Temonen tekivät pääsiäisenä perhematkan Italiaan – reissu piti tehdä alun perin jo viisi vuotta sittenOlga Temonen saapui säkenöivänä Jussi-gaalaan – kertoi syöpätilanteestaan: "Tuumori on nyt pienentynyt niin paljon..."Syöpää sairastava Olga Temonen lähtee hoitoihin ulkomailleTuukka Temonen kertoo, millaiset olivat syöpädiagnoosin saaneen Olga Temosen ensioireet
Olga TemonenTuukka TemonenSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Olga Temonen
  • 23.10.18:05
    Tuukka Temonen

    Olga Temonen julkaisi nuoruuskuvia: "Näyttelijän alku"

  • 8.10.17:00
    Tuukka Temonen

    Olga Temonen näyttäytyi punaisella matolla perheensä kanssa – Tuukka Temonen rehellisenä vaimonsa tilanteesta

  • 8.10.10:52
    Tuukka Temonen

    Tuukka Temonen julkaisi yhteiskuvan Olga Temosen kanssa: "Parasta deittiseuraa"

  • 4.10.16:39
    Tuukka Temonen

    Podcast: Tuukka Temonen kertoo jaksamisestaan riipivän tilanteen keskellä: "Mikään ei pysty olemaan masentavampaa"

  • 1.10.19:34
    Tuukka Temonen

    Tuukka Temonen avoimena – edellispäivän kokemus jäi kalvamaan: "Tuntuu jotenkin pahalta"