Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Seuroja irti ja järjestelmä hajalle? Nyt puhuu SM-liigapomo: "Erittäin vahingollinen tilanne"

5:44SM-liiga vaarassa hajota – toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen vastaa kysymyksiinSM-liigaa uhkaa hajoaminen – näin toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen vastaa MTV Urheilun kysymyksiin.
Julkaistu 24.10.2025 05:58
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Jääkiekon SM-liigan toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen vastasi kysymyksiin tulenarassa tilanteessa, jossa sarjaa uhkaa hajoaminen.

Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!

Uusi jakso katsottavissa maksutta MTV Katsomossa torstaisin.

Lue myös: Suomen kiekkopomo huolissaan – tuhon tie uhkaa

MTV Urheilu on uutisoinut tuoreeltaan SM-liigan sarjauudistuksesta vallitsevasta seurojen eripurasta. Marraskuun lopun yhtiökokouksessa on määrä päättää uudesta sarjajärjestelmästä, joukkuemäärän vähentämisestä ja pudotuspelien tulonjaon uudistamisesta.

Tapparan, HIFK:n ja TPS:n vetämä ryhmä on viime kädessä valmis irtautumaan sarjasta, jos suunnitteilla olevat muutokset eivät toteudu. SM-liigaa uhkaa näin jopa hajoaminen.

Lue myös:
HIFK, Tappara, TPS ja Jokerit perustavat oman sarjan? Asiantuntijalta kova arvio: "Ei mikään estä"

Näin SM-liigan toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen vastasi MTV Urheilun kysymyksiin torstain pitkässä Tulosruudussa:

Mitä tapahtuu, jos marraskuun yhtiökokouksessa ei löydy vaadittavaa kahden kolmasosan enemmistöä tälle uudistukselle?

– Tietysti jos millekään uudistukselle ei löydy riittävää kannatusta, silloin nykyinen järjestelmä jää voimaan. Se on lähtökohta.

Jos yhteistä säveltä ei kuukauden kuluessa löydy, onko mahdollista, että näitä päätöksiä voitaisiin edelleen siirtää eteenpäin?

– Varmasti teknisesti se olisi mahdollista, mutta uskon kuitenkin, että aika tiimalasissa alkaa olla lopussa ja paine on siirtyä eteenpäin.

Jos puhutaan ensi kaudesta, johon uudistuksia tähdätään, onko tässä kohtaa sinne ylipäätään mahdollista uudistuksia vielä tehdä?

– Toki se on mahdollista, mutta sitten tietysti pitää miettiä, missä laajuudessa muutoksia voidaan tehdä. Se voisi tarkoittaa sitä, että niitä jouduttaisiin ajamaan sisään kahdessa eri vaiheessakin.

Jos puhutaan pöydällä olevasta muutosmallista, mitä siihen sisältyy, mistä päätetään?

– Tietysti en ihan tarkasti mene yksityiskohtiin, mutta viestittiin jo aikaisemmin, että tällä hetkellä pöydällä on mallit, joissa puhutaan sarjan joukkuemäärän kaventamisesta. Toki siihen silloin liittyy myös toinen sarjataso. Ollaan koko ajan puhuttu siitä, että kaksi ylintä sarjatasoa ovat olleet tämän työn fokuksessa jo ihan alkuvuodesta lähtien. 

– Toki varsinaisten sarjamuotojen ja miten pelataan -mallien lisäksi siinä on siirtymäajat, siirtymätavat, karsintamallit ja erilaiset taloudelliset mekanismit ja niihin liittyvät yksityiskohdat.

Jos todella kävisi niin, että osa seuroista ei suostuisi jatkamaan nykymallilla, vaan toteuttaisi uhkaukset ja lähtisi sarjasta, mitä se käytännössä tarkoittaisi?

– Kyllä minä näen, että se olisi erittäin vahingollinen tilanne ja varmasti muuttaisi tätä koko järjestelmää, tekisi sille hallaa. Toki se täytyy sanoa, että Liigasta irtautuminen on mahdollista. Se on aivan totta. Vaikutuksien mallintamiseksi, mitä kaikkea siinä voi olla, pitäisi ymmärtää laajus, missä määrin joukkueita olisi irtautumassa Liigasta ja missä ajassa. Ne toki vaikuttavat, mutta mahdollista irtautuminen on, ja se on hyvä tiedostaa.

Liigan toimitusjohtajana, kun tätä prosessia seuraat, mikä sinun näkökulmastasi olisi suomalaisen jääkiekon kokonaiseun kannalta tässä kohtaa järkevintä?

– Lähtisin oikeastaan siitä, että helmikuussa melkein sata suomalaista jääkiekkovaikuttajaa kokoontui pohtimaan suomalaisen huippujääkiekon tulevaisuutta. Kyllä siellä kokouksessa oli varsin yksimielinen näkemys siitä, että muutosta tarvitaan. 

– Tuon pohjan päälle lähtisin rakentamaan ajatellen suomalaisen jääkiekon kokonaisetua. Tärkeitä asioita siinä ovat kilpailukyky Euroopassa, kansainvälisillä jääkiekkokentillä, kilpailullisuuden lisääminen ja kehittäminen Suomessa eri sarjatasojen välillä, ja taloudelliset asiat. Kyllä meidän täytyy lähivuosina saada tämän liiketoiminta kannattavaksi.

3:32SM-liigassa käsillä isoin päätös vuosikymmeniin – Liigaviikko puhuu jopa panttivankitilanteestaSM-liigassa käsillä isoin päätös vuosikymmeniin – Liigaviikko puhuu jopa panttivankitilanteesta.

LiigaJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Tuomas Hämäläinen
MTV Uutiset
Toimittajan kuva
Mikko Hyytiä
MTV Uutiset

Mikko Hyytiä työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkien tiimoilta. Sähköposti: mikko.hyytia@mtv.fi

Lisää aiheesta:

The Guardian: Eurooppa valmistelee Trumpin vastaista MM-kisaboikottia – nyt puhuu Uefa-pomo Ari LahtiKummola älähti Tyttöleijonista – nyt puhuvat suoraan Jääkiekkoliiton pomot: "Jopa kuusinkertaisia"SM-liigaan hamuavaan seuraan vetoa – aikataulu tekee tiukkaa: "Uskaltavat jäädä odottelemaan"Tämä kiehtoo Pekka Virtaa SM-liigan jättiuudistuksessa: "Ei pikavoittoja kellekään"MTV:llä nostettiin esiin historiallinen sopimus: Miksi tämä ei riitä Trumpille?Venäjällä pelaavan kaksikon päästämistä Suomen maajoukkueeseen pohdittu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen13:39
    Liigaviikko

    Liigaviikossa kova linjaus: Kärppien supertähden raivoamiseen puututtava – "Niin vaarallinen"

  • Eilen12:38
    Jääkiekko

    Tämä mies ottaa SM-liigan murheenkryynin komentoonsa

  • Eilen10:18
    KalPa

    SM-liigassa huima käänne – Juhamatti Aaltoselta tyly taustoitus: "Ei siitä ole mitään hyötyä"

  • ke20:50
    Kärpät

    Kärpät suli viime hetkillä – tähtivahti raivosi mailansa päreiksi

  • ke19:22
    TPS

    Ruotsalaishyökkääjä jättää TPS:n – ura jatkuu SM-liigassa