Suomalaisilla korkeakouluilla on vielä paljon tehtävää opetus- ja tutkimushenkilöstön tasa-arvon edistämiseksi. Tähän tulokseen päätyi tuore selvitys.
Selvityksessä nousi esiin täysin uutta tietoa etniseen taustaan perustuvan syrjinnän kokemuksista korkeakouluissa. Eräs keskeisimmistä löydöksistä oli se, että etniset vähemmistöt kokevat syrjintää lähes kaksi kertaa useammin kuin etniset suomalaiset. Samoin urakehitys on heikompaa kuin valtaväestöllä.
Nyt esiin tulleet haasteet liittyvät esimerkiksi naisten ja etnisten vähemmistöjen suhteellisesti alhaiseen määrään ylimmillä uraportailla yliopistoissa ja siihen, että rekrytointi ei ole läpinäkyvää.
Lue myös: Yli puolet Suomen peruskouluista on lakkautettu 30 vuoden aikana – maaseutu on alkanut taas kiinnostaa, mutta sinne muuttavien määrää rajoittaa toinenkin syy
Opetus- ja kulttuuriministeriön tilaama Kotamo-hanke arvioi, miten sukupuolten tasa-arvo, yhdenvertaisuus ja korkeakouluyhteisöjen monimuotoisuus toteutuvat suomalaisissa korkeakouluissa ja miten niitä voidaan edistää.
Viime ja tänä vuonna tehdyn selvityksen loppuraportti julkaistiin maanantaina.