Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Sébastien Ogier älähti: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"

1:23Saudi-Arabiassa pitkin hampain ajava Sébastien Ogier murjaisi: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"Sébastien Ogier ajaa Saudi-Arabiassa pitkin hampain. Katso tästä haastattelu, jossa hän ennakoi myös huomista ajopäivää.
Julkaistu 27.11.2025 19:07
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Kauden päättävä Saudi-Arabian MM-ralli ei varsinaisesti lukeudu Sébastien Ogierin suosikkeihin. Maailmanmestaruudesta taisteleva ranskalaiskonkari murjoi MTV Urheilulle happamia kommentteja.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Saudi-Arabian MM-ralli 26.–29.11.

To: EK2–8 klo 6.50 alkaen

Pe: EK9–14 klo 7.15 alkaen

La: EK15–17 klo 7.45 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Toyota-tähti Ogier oli jo etukäteen ilmaissut, ettei olisi halunnut mennä Saudi-Arabian MM-ralliin, mutta MM-tittelistä taistellessaan hänen täytyi. Ranskalaiskuljettaja pohti rosoisilla teillä kaasuteltavan kisan olevan osaltaan jopa lottoa. Kahdeksankertainen maailmanmestari kertoi kuljettajien olleen huolissaan turvallisuudesta joidenkin paikkojen ollessa liian "extremejä".

Torstain ajopäivä on yhtä yleisöerikoiskoetta vaille valmis. Keskiviikkona käynnistyneessä Saudi-Arabian osakilpailussa on vedetty nyt seitsemän erikoiskoetta seitsemästätoista.

MM-tittelistä taistelevat Toyotan kuljettajat ovat sijoilla 7–9. Ogier on seitsemäntenä, rengasrikon kärsinyt Kalle Rovanperä kahdeksantena ja Elfyn Evans yhdeksäntenä. 

Ogier kuittasi, että hänen ajopäivänsä on ollut hyvä.

– Siltä ei tosin näytä tuloksissa, mutta ei ole mitään uutta. WRC tietää, miten juhlia mestaria, eikö vain? ranskalainen älähti.

– Laitetaan kauden kolme parasta kuljettajaa taistelemaan mestaruudesta sijoilla 7, 8 ja 9. Kivaa show’lle, eikö? 

Lue myös: EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyi

Hanaa MM-sarjan kärkikuljettajien on ollut paha kunnolla antaa riskien ollessa karussa rallissa suuret. Ihanteellisena Ogier ei MM-sarjan päätöstä Saudi-Arabiassa lainkaan pidä, mutta hän totesi, että ainut asia, mitä tässä voi tehdä, on keskittyä omaan työhön ja yrittää ajaa niin hyvin kuin mahdollista.

– Teimme työn, mikä meidän täytyi tänään tehdä. Ei ollut paljoa enempää, mitä olisimme voineet tehdä.

Evans lähti kauden päätösralliin MM-sarjan kärjessä kolmen pisteen turvin Ogieriin ja 24 pinnan kaulalla Rovanperään. Tämänhetkisten sijoitusten pohjalta Ogier johtaa MM-sarjaa livetilanteessa pisteen erolla Evansiin ja 23 pinnan erolla Rovanperään.

Saudi-Arabian MM-rallin kokonaistilanne EK 7/17:

SijaKuljettajaTalliAika/ero
1.Adrien FourmauxHyundai1.14.54,3
2.Sami PajariToyota+5,3
3.Martins SesksM-Sport+8,9
4.Ott TänakHyundai+15,2
5.Thierry NeuvilleHyundai+16,3
6.Takamoto KatsutaToyota+22,2
7.Sébastien OgierToyota+46,2
8.Kalle RovanperäToyota+1.22,5
9.Elfyn EvansToyota+1.26,2
10.Grégoire MunsterM-Sport+2.10,4

Lisää aiheesta:

Sami Pajari taistelee voitosta – MM-rallipäivä päättyi täpärästiSébastien Ogier älähti: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyiEK6: Yllättäjäkuskille karmea takaisku – Sami Pajari nousi kärkeenSami Pajari voittotaistelussa Saudi-Arabiassa – "Hyödytään lähtöpaikasta"Kalle Rovanperä turhautui rengasrikostaan – perjantain yllä jo ikävä huoli: "Huono tilanne"
MM-ralliSebastien OgierElfyn EvansKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 20:15
    Sami Pajari

    Sami Pajari taistelee voitosta – MM-rallipäivä päättyi täpärästi

  • 16:02
    Sami Pajari

    EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyi

  • 15:29
    Sami Pajari

    EK6: Yllättäjäkuskille karmea takaisku – Sami Pajari nousi kärkeen

  • 11:33
    Sami Pajari

    Sami Pajari voittotaistelussa Saudi-Arabiassa – "Hyödytään lähtöpaikasta"

  • 11:13
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä turhautui rengasrikostaan – perjantain yllä jo ikävä huoli: "Huono tilanne"