Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP:stä rajua ryöpytystä hallitukselle pörssisähköstä – näin perussuomalaisista vastataan

2:16Käytätkö sähköä yöllä, koska silloin se on halvempaa? Asiantuntija arvioi säästömyytitKatso myös: Käytätkö sähköä yöllä, koska silloin se on halvempaa? Asiantuntija arvioi säästömyytit
Julkaistu 06.01.2024 17:35

MTV UUTISET – STT

Pörssisähkön poikkeuksellisen korkealle eilen perjantaina ponkaissut hinta sekä pörssisähkön rajut hintavaihtelut ovat herättäneet ihmisissä huolia. Oppositiopuolue SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmettelee hallituksen "jäätymistä" tilanteessa.

– Hallitus on itsekin kirjannut hallitusohjelmaan sähkön kriisimarkkinamallin laatimisen, mutta mitään ei ole tehty. Hallitus tuntuu olevan jäässä ja on jättänyt kansalaiset yksin selviytymään kovista sähkön hinnoista, Tytti Tuppurainen sanoo.

Hän viittaa vuoteen 2022, jolloin Sanna Marinin (sd.) hallitukselta vaadittiin toimia kohonneiden sähkön hintojen vuoksi.

– Silloiset oppositiojohtajat, kokoomuksen Petteri Orpo ja perussuomalaisten Riikka Purra vaativat hallituksen hätäkokousta ja pikaista puuttumista tilanteeseen, kun sähkön hinta kävi 60–70 sentissä kilowattitunnissa. Perjantaina hinta nousi kahteen euroon, mutta mitään ei ole kuultu.

Lue myös: Näin paljon pörssisähkö maksaa sunnuntaina

Eri tilanne?

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jani Mäkelän mukaan pörssisähkön hinnan nousussa on nyt ollut kyse yksittäisestä "olosuhteiden huonosta yhdistelmästä" johtuneesta piikistä.

– Ymmärtääkseni puhutaan ennemmin tilapäisestä häiriöstä kuin pysyvästä tilanteesta. Sen puoleen tähän yhteen päivään ei kannata kiinnittää liikaa huomiota, muuten kuin että tietysti opitaan miten tällainen on tapahtunut ja miten se voitaisiin kenties estää tulevaisuudessa, Mäkelä sanoo.

Mäkelän mukaan tilanne on nyt erilainen kuin toissa vuonna. Tuolloin tukitoimet olivat hänen mukaansa perusteltuja, koska pelkona oli, että sähkön hinta pysyisi korkealla kuukausia. Mäkelän mukaan toisin on nyt, kun hintapiikki oli tilapäinen.

– Itselläni ei ainakaan ole sellaista tietoa tai en ole kuullut kenenkään ennakoivan, että tämmöinen poikkeuksellisen korkea energian hintataso jatkuisi nyt säiden parannuttua tai ajan kuluessa. Mutta jos kävisi niin, että tulisi joku odottamaton kriisi, niin tietenkin siihen sitten täytyy reagoida.

Tuppuraisen mukaan poikkeuksellisia hintapiikkejä voi tulla myös jatkossa, joten hallituksen tulisi valmistella niitä varten erilaisia toimenpiteitä.

– (Marinin hallituksessa) tehtiin monenlaisia toimenpiteitä, ja myönnettäköön, että niiden oikein kohdentamisessa oli vaikeuksia, koska valmisteluaikaa oli niin vähän. Nyt Petteri Orpon hallituksella on ollut kaikki aika maailmassa ottaa opiksi Marinin hallituksen toimenpiteistä ja laatia mahdollisiin kriisiolosuhteisiin toimiva malli.

Lue myös: Pörssisähkön hinta romahti eilisestä – tässä päivän kalleimmat tunnit

Kaikkien aikojen sähkönkulutuksen ennätys ei mene tänään rikki – syitä on kaksi

Hintaheittely kuriin

Mäkelän mukaan sähkömarkkinajärjestelmää tulisi kehittää siten, että pörssisähkön äärimmäiset hintaheittelyt saataisiin kuriin. Aiheesta on Mäkelän mukaan syytä keskustella myös hallituksessa.

– Mitään konkretiaa on ehkä vähän vaikeaa luvata tässä kohtaa, että siihen ja siihen päivään mennessä tapahtuu sitä tai tätä, koska asiat ovat varsin monimutkaisia. Mielestäni näitä täytyy nyt kuitenkin katsoa ja edistää. Yleensäkin ihmisten tietoisuutta siitä omasta sähkönkäytöstä tulisi lisätä, ettei tulisi tällaisia kohtuuttomia tilanteita kuin viime kriisin aikaan, että ihmiset ottivat kahden vuoden sopimuksia kymmenien senttien hinnalla, Mäkelä sanoo.

Tuppurainen kehittäisi sähkömarkkinoiden sijaan ennemmin kriisimarkkinamallia, joka esimerkiksi mahdollistaisi sähkön hintasääntelyn poikkeustilanteissa.

– Sinänsä voi sanoa, että sähkömarkkinat toimivat niin kuin niillä on ollut tavoitteena toimia. Hallituksen vastuu liittyy ennen kaikkea tällaisten tilapäisten hintapiikkien hallitsemiseen tavalla, jossa yksittäiset kansalaiset eivät ajaudu kohtuuttomuuksiin, Tuppurainen toteaa.

Lue myös: Kovat pakkaset ja korkea sähkönhinta saavat kasvihuoneyrittäjät tiukoille: "Neljäsosa liikevaihdosta menee sähkölaskuun"

Virossa löydettiin syy sähkön ennätyshinnalle: suomalaisten saunominen

Lisää aiheesta:

Tutkija: Sähkötuessa tärkeää on kannustin sähkön säästämiselle ja tuen kohdentaminen sitä eniten tarvitsevilleTätä tarkoittaa sähkön hintakattoElinkeinoministeri Lintilä: Sähköhyvitykset eivät vaaranna säästötavoitettaVirkamiehillä ei ole vielä esitystä sähkön hintahyvityksestä puolueiden kokoukseen: "Toimien pitää olla nopeita"Sähkön kulutuksen piti olla tänään huipussaan ja pelättiin jopa sähkökatkoja, mutta toisin kävi – asiantuntija selvittää, mitä tapahtuiMiksi sähkö on niin kallista? Markkinoilla absurdi tilanne: "Nämä ovat vähän sellaiset arpajaiset"
SähköEnergiaRahaTalousOppositioOrpon hallitusPolitiikkaMarinin hallitusTytti TuppurainenSDPPetteri OrpoRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 24.10.06:15
    Helsinki

    Helsingissä ällistyttävä poraushanke: Lämmitystä kokonaiselle sairaala-alueelle

  • 22.10.16:21
    Espoo

    Voro aiheutti ison sähkökatkon Espoossa

  • 20.10.16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 17.10.09:25
    Mökkeily

    Näin laitat mökkisi talvikuntoon – katso vinkit optimilämpötilaan ja kosteudenpoistoon

  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta