Uudesta tuesta korkeista sähkönhinnoista kärsiville kotitalouksille on tarkoitus päättää vielä ennen joulua. Tutkija korostaa tuessa kahta asiaa.
Hallituksen sisällä on käyty asiasta neuvotteluja viikonlopun aikana, ja huomenna maanantaina aiheesta on tarkoitus järjestää parlamentaarinen kokous.
Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) johtavan tutkijan Marita Laukkasen mukaan uudessa tukimuodossa on tärkeää ottaa huomioon kaksi asiaa: että se kannustaa sähkön säästämiseen ja että se kohdennetaan eniten korkeista sähkön hinnoista kärsiville.
Hän huomauttaa, että jos tuki ulotetaan koskemaan kaikkia kotitalouksia, se tulee valtiontaloudelle todella kalliiksi.
– Näissä julkisuudessa olleissa luvuissa on puhuttu miljardeista. Se tarkoittaa, että jostakin muualta leikataan tai veroja kiristetään tai valtio ottaa lisää velkaa, Laukkanen sanoo STT:lle.
– Tukea on varmasti vaikeaa kohdentaa täydellisesti, mutta ottaisin sellaisen epätäydellisen kohdentamisen riskin mieluummin kuin sen, että hyvin laajasti maksetaan tukea kaikille.
Lue myös: Mistä puhutaan, kun puhutaan sähkön hintakatosta?
Tarvitaan kannustin
Kannustin sähkön säästämiselle puolestaan Laukkasen mukaan tarvitaan, sillä ihmiset eivät muuten vähennä kulutustaan riittävästi.