Lahden Pelicans laittoi kaikki apuvalmentajansa pihalle marraskuun maajoukkuetauon alkajaisiksi. Seuran urheilujohtaja Janne Laukkanen avaa rajun päätöksen taustoja MTV Urheilulle.
Korjaus 4.11. klo 10.04: Janne Laukkanen korjasi aiempaa Alex Ciernikiä koskevaa lausuntoaan. Pelaajan sopimus on voimassa kesällä ilmoitetun mukaisesti koko kauden, ei vain vuoden 2025 loppuun.
Lue myös: Lahden Pelicans: Joukkopotkut
Lahtelaisseura on sarjan ensikolmanneksen jälkeen sijalla 14. Apuvalmentajat Tony Virta, Jussi Taipale ja Tom Koivisto saivat lähtöpassit maanantaina. Pelicans kertoi asiasta aamulla.
Päävalmentajaksi viime keväänä pestattu Sami Kapanen jatkaa tehtävässään.
Urheilujohtaja Janne Laukkanen, miksi päädyitte antamaan kolmelle apuvalmentajalle potkut?
– Ensimmäinen on se, että pitää saada jonkinlaista muutosta tuloksen tekemiseen. Toinen on se, että tavalla tai toisella meidän pitää myös miettiä sitä meidän omaa urheilupolkua, mitä täällä kehitetään. Tässä vaiheessa katsottiin se, että se ajankohta on nyt, Laukkanen kommentoi MTV Urheilulle.
Oliko Sami Kapasen asema uhattuna tätä päätöstä tehtäessä?
– Päävalmentajan osalta ei ollut minkäänlaista keskustelua.
Seuraan jäävän Kapasen osalta muutos on merkittävä. Valmennustiimiin astuvat seuran sisältä U20-joukkueen valmentajat Teemu Leppänen ja Ville-Matti Koponen.
Oliko Sami Kapanen mukana apuvalmentajien vaihtoa koskevassa päätöksenteossa?
– Asiasta on käyty keskustelua eilisen aikana. Sami Kapanen oli asiassa osallisena tietyn ajan. Päätös tehtiin sen jälkeen. Kapanen oli tietoinen asiasta.

