Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksan hallitus käsittelee tänään massiivista avustuspakettia tulva-alueille

0:40Video paljastaa: Tältä Saksassa näytti ennen ja jälkeen katastrofaalisten tulvienVideo paljastaa: Tältä Saksassa näytti ennen ja jälkeen katastofaalisten tulvien
Julkaistu 21.07.2021 11:09

MTV UUTISET – STT

Saksassa liittokansleri Angela Merkelin hallituksen on määrä ryhtyä käsittelemään tänään massiivista avustuspakettia, jolla jälleenrakennetaan ennennäkemättömissä tulvissa tuhoutuneita Saksan alueita.

Tulvakatastrofi on tappanut vähintään 169 ihmistä Saksassa ja koko Euroopassa yhteensä ainakin 200 ihmistä.

Merkel lupasi vieraillessaan tuhoalueilla tiistaina, että ministerit tekevät kaikkensa, "jotta (apupaketin) rahat olisivat ihmisillä nopeasti".

– Toivon, että se on päivien kysymys, liitokansleri sanoi.

Saksan kristillisdemokraattien (CDU) johtaja, seuraavaksi liittokansleriksi pyrkivä Armin Laschet kuitenkin varoitti, että tulvan tuhojen korjaaminen ja uudelleenrakennus voi kestää "kuukausia, ellei vuosia".

Oliko varautumisessa puutteita?

Saksan vihreiden puheenjohtaja ja liittokansleriehdokas Annalena Baerbock arvioi, että Saksa on tätä ennen ollut vuosikymmenien ajan onnekas, kun se on kärsinyt suhteellisen vähän luonnonkatastrofeista.

– Mutta tuo on johtanut siihen, että katastrofien torjuntatoimia ei ole kehitetty riittävästi. Sitä ei ole tehty, vaikka asiantuntijat ovat varoittaneet vuosien ajan ilmastosta johtuvista äärimmäisistä sääilmiöistä, Baerbock sanoi Der Spiegel -lehdelle.

Saksan valtiovarainministeri Olaf Scholz, sosialidemokraattien kansleriehdokas, sanoi, että Euroopan kärkitalous pystyy luomaan "miljardien jälleenrakennusohjelman" suoraan uhreille annettavan avun lisäksi.

Merkel, joka siirtyy tänä vuonna eläkkeelle johdettuaan Saksaa 16 vuoden ajan, puolusti tiistaina maan valmistautumista luonnonmullistuksiin. Merkelin mukaan viime viikon sateiden brutaali voima ja nopeus yllättivät jopa asiantuntijat.

– Nyt meidän on käytävä läpi, mikä toimi ja mikä ei toiminut unohtamatta, että tämä tulva oli jotain, mitä emme olleet nähneet pitkään pitkään aikaan, liittokansleri sanoi.

Pakettiin on tarkoitus myös saada varoja tulva-alttiiden seutujen suojaamiseksi paremmin tulevaisuudessa.

Lue myös: Suomalaisyrittäjä todisti Saksan tulvatuhoa: "Koko vanha kaupunki velloi sellaisessa vesimassassa"

Saksan tulvatuhot järkyttävät – Paikallinen Saara: ”Näkymä oli kuin sodan jälkeen”

Lisää aiheesta:

Osa Saksan tulvatuhoalueista yhä ilman sähköä ja puhdasta vettä – näin kauan paluu normaaliin voi kestääSaksan hallitus hyväksyi massiivisen hätäapupaketin tulva-alueilleTulvien uhriluku kasvaa – vihreiden liittokansleriehdokas penää parempaa valmistautumista: "Ihmiset ovat menettäneet kaiken"Länsi-Euroopan tulvissa ei ole tiettävästi menehtynyt suomalaisia – uhriluku jo lähes 200Tulvakatastrofien viikon summa: 190 kuollutta ja lähes yhtä monta kateissa, Saksan hallitus lupailee yli miljardin tukipakettia – "Jälleenrakentaminen voi kestää vuosia"MTV Uutiset seuraa Euroopan tulvia: Uhriluku nousi 216:n, Saksan hallitus hyväksyi massiivisen avustuspaketin tulva-alueille
SaksaLuonnonmullistuksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • Eilen17:17
    Ukrainan sota

    Saksalainen TV-ryhmä joutui Venäjän lennokki-iskun kohteeksi: "Voi luoja!"

  • 25.10.23:01
    Ydinvoima

    Valtava savupilvi! Näin 56 000 tonnia betonia räjähtää alta minuutissa

  • 24.10.11:28
    Ampuma-aseet

    Saksalainen sotilas haavoittui poliisin luodista

  • 24.10.07:00
    Museot

    "Kun on kiire": Saksalaisfirma hyödynsi nerokkaasti Louvren ryöstöä mainoksessaan

  • 22.10.15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon