Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksalaislehti: Kiina valmis lähettämään rauhanturvajoukkoja Ukrainaan

Julkaistu 23.08.2025 22:37
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Saksalaismedian mukaan Kiina on ilmoittanut EU:lle olevansa valmis lähettämään rauhanturvajoukkoja Ukrainaan, mutta vain YK:n mandaatilla. 

Kiina on ilmaissut valmiutensa osallistua rauhanturvajoukkoihin Ukrainassa, mikäli maassa saavutetaan tulitauko. Asiasta kertovat EU-diplomaatit uutisviikkolehti Welt am Sonntagille viitaten kiinalaisiin hallituslähteisiin.

Kiina on lehden mukaan valmis osallistumaan rauhanturvaoperaatioon kuitenkin vain, jos joukot lähetetään Yhdistyneiden kansakuntien mandaatin perusteella.

Lue myös: Zelenskyi: Putinin tapaaminen mahdollista näissä maissa – ehtona turvatakuista sopiminen

Ristiriitainen vastaanotto

Brysselissä Kiinan ehdotus on Weltin mukaan saanut ristiriitaisen vastaanoton.

Toisaalta katsotaan, että globaalin etelän maiden, kuten Kiinan, osallistuminen voisi lisätä hyväksyntää ulkomaisten joukkojen sijoittamiselle rauhanvalvontaan.

Toisaalta on olemassa vaara, että Kiina asettuu mahdollisessa konfliktissa selvästi Venäjän puolelle tai jopa vakoilee Ukrainaa, eräs neuvottelujen kulun tunteva EU-diplomaatti sanoi Weltille.

Lisäksi useimmat EU-maat eivät ole kovin halukkaita varustamaan mahdollisia rauhanturvajoukkoja YK:n mandaatilla. Italia on kuitenkin ajanut asiaa aktiivisesti jo kuukausia.

Lue myös: Kommentti: Ukrainalaiset käänsivät Alaskan pettymyksen karuksi huumoriksi

Lavrov: Ei yhteisymmärrystä ilman Venäjää 

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov totesi keskiviikkona, että ilman Venäjän – ja mahdollisesti myös Kiinan – osallistumista ei voida saavuttaa yhteisymmärrystä länsimaiden ajamista turvallisuustakuista Ukrainalle.

– Länsi ymmärtää hyvin, että vakava keskustelu turvallisuustakuista ilman Venäjän federaatiota on utopiaa, Lavrov sanoi.

Lavrov näin ollen kiisti Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin näkemyksen, jonka mukaan eurooppalaiset turvallisuustakuut eivät olisi ongelma Venäjän presidentille Vladimir Putinille.

Ukraina on korostanut, että vahvat kansainväliset takuut ovat välttämättömiä, koska Venäjä on toistuvasti rikkonut kansainvälisiä sopimuksia.

Lue myös:

Ukrainan turvatakuiden sotilaallista osuutta valmistellaan parhaillaan – "Muistamme Budapestin virheen"

ISW: Lavrov kertoi, mitä Venäjä oikeasti haluaa Ukrainasta

Stubb Ylellä: Trumpilla enteilyä kärsivällisyyden loppumisesta Putinin suhteen

Lisää aiheesta:

Ukrainan turvatakuiden sotilaallista osuutta valmistellaan parhaillaan – "Muistamme Budapestin virheen"CNN: Ukrainalle oli tarjottu turvatakuita ilman Naton osallisuuttaMediat: USA ei halua Zelenskyiä Nato-kokoukseenWSJ: Ranska, Saksa ja Britannia valmistelevat Nato-sopimusta Ukrainan kanssaLavrov: Venäjä toivoo sotatoimiensa Ukrainassa johtavan turvatakuisiinPolitico: Näin EU aikoo vastata Venäjän turvallisuusvaatimuksiin
Ukrainan sotaKiinaVenäjäEUYKMaailmanpolitiikkaTrumpin YhdysvallatVladimir PutinDonald TrumpSergei LavrovUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:57
    Eurooppa

    Trumpilla tiukka ehto Zelenskyin ja Putinin tapaamiselle: Luottomies lähtee Kremliin setvimään erimielisyyksiä – MTV seuraa

  • Eilen13:08
    Donald Trump

    NYT: Zelenskyi ja Trump neuvottelevat kolmesta kiistasta – Eurooppa väitti muuta

  • Eilen11:21
    Ukraina

    Elina Valtonen: Suomelta ehdotus tulitauosta Ukrainaan

  • Eilen08:11
    Yhdysvallat

    Uusi paljastus rauhanpaperista: Näin Putin vaikutti

  • Eilen08:04
    Ukraina

    Ainakin yksi kuollut Venäjän yöllisessä hyökkäyksessä Kiovassa