Saksa nujersi hieman yllättäen Slovakian maalein 4-2 (2-0, 1-1, 1-1) jääkiekon MM-kisojen C-alkulohkon ottelussa Halifaxissa maanantaina.
Michael Hackert teki Saksalle kaksi maalia, ja 36 kertaa torjunut maalivahti Robert Müller oli lähes ohittamaton este slovakialaisille.
Voitto oli Saksalle riemukas, sillä joukkue on asettanut ykköstavoitteekseen putoamissarjan välttämisen.
- Olimme Suomea vastaan hieman hermostuneita, nyt pelasimme paremmin. Meillä on hyvä joukkue ja voimme olla ylpeitä tästä voitosta, sanoi Saksan kapteeni Marco Sturm.
Slovakia ei ole aivan parhaassa terässään, koska joukkueen iskukykyä on verottanut monen NHL-pelaajan kieltäytyminen MM-kutsusta.
- Vauhtia puuttuu, koska meillä ei ole parhaita pelaajiamme täällä, totesi Slovakian päävalmentaja Julius Supler.
Saksa kohtaa lohkon päätöskierroksella Norjan ja Slovakia Suomen. Ainoastaan Suomi on varmistanut paikkansa jatkopeleihin.
Quebec/Halifax, Kanada: Jääkiekon
MM-kilpailut, 4. päivä:
Alkulohko C:
Slovakia-Saksa 2-4 (0-2, 1-1, 1-1)
1. erä: 6.57 Marco Sturm (Florian Busch-Christopher Schmidt) 0-1 yv, 15.05 Stefan Ustorf (Schmidt-Jason Holland) 0-2.
2. erä: 29.39 Ivan Ciernik (Lubomir Visnovsky-Juraj Kolnik) 1-2 yv, 38.05 Michael Hackert (Philip Gogulla-Michael Bakos) 1-3.
3. erä: 48.42 Hackert (Gogulla-Christoph Schubert) 1-4 yv, 59.56 Kolnik (Visnovsky-Marcel Hossa) 2-4 yv.
Maalivahtien torjunnat: Jan Lasak Sl 12+10+9=31, Robert Müller Sa 11+11+14=36.
Jäähyt yhteensä: Slovakia 10x2 min, Saksa 7x2 min.
Erotuomarit: Vjatsheslav Bulanov Venäjä-Aleksnadr Poljakov Venäjä (Ivan Dedijulia V-Venäjä-Juri Oskirko Venäjä).
Yleisöä: 7855.
(MTV3-STT)