Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sairaalaympäristön meteli haittaa potilaiden unta – tutkijat ehdottavat yksinkertaisia muutoksia

11:00Mitä jos uni ei auta väsymykseen?
Julkaistu 28.07.2018 19:00

MTV LIFESTYLE

Riittävä uni edistää parantumista, mutta monet sairaalapotilaat valittavat nukkuvansa huonosti muun muassa henkilökunnan ja laitteiden äänten takia.

Videolla keskustellaan, mitä tehdä, jos uni ei tunnu auttavan väsymykseen.

Hollantilaistutkijoiden tulokset ovat tervetulleita, sillä tätä ennen sairaalapotilaiden unta ja siihen vaikuttavia seikkoja ei ole juurikaan tutkittu. Tutkimus toteutettiin 39 sairaalassa, ja siihen vastasi 2 000 keskimäärin 68-vuotiasta potilasta.

Meteli häiritsee unta

shutterstock_255216898Potilaat kertoivat metelin häiritsevän unta. Kuvituskuva.Shutterstock

Potilaat kertoivat sairaalaunien jäävän noin puolitoista tuntia lyhemmiksi kuin kotona, minkä lisäksi he heräilivät useammin. Sairaalassa he myös heräsivät aamulla lähes tunnin tavallista varhemmin.

Osa heräili vessatarpeen tai kipujen vuoksi, mutta suurin osa herätyksistä johtui henkilökunnan äänistä tai esimerkiksi laitteiden piippauksista. Potilaiden vastaukset olivat hyvin samansuuntaisia riippumatta siitä nukkuivatko he yksityis- vai yhteishuoneessa.

Potilaiden unta voitaisiin parantaa yksinkertaisesti

Tulosten perusteella tutkijat uskovat, että potilaiden unta voitaisiin helposti parantaa yksinkertaisilla muutoksilla. He nostavat esiin esimerkiksi valaistuksen, henkilökunnan unihygieniakoulutuksen ja hiljaiset jalkineet sekä korvatulppien ja silmälappujen tarjoamisen potilaille.

Myös äänekkäiden aamutoimenpiteiden myöhentäminen ja virtsaamistarvetta lisäävien lääkitysten ja hoitojen parempi ajoittaminen voisivat auttaa. Näiden muutosten tehokkuudesta ei tosin ole vielä tutkimusnäyttöä.

Tutkimus julkaistiin JAMA Internal Medicine -lehdessä.

Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

"Vaikuttavat haitallisesti ihmisen emotionaaliseen toimintaan" – samaistutko näihin uniongelmiin?Helppo unikikka voi tehdä hyvää aivoille: "Tehokas ja edullinen tapa parantaa kognitiivista suorituskykyä"Moni lapsi nukkuu liian vähän: Tutkimuksen mukaan on vain yksi toimiva keino yöunien pidentämiseksiTutkimus selvitti: Onko sillä sittenkään väliä, mihin aikaan päivästä verenpainelääkkeen ottaa?Huonosti nukutusta yöstä paljastui yllättävä haitta – ja se on "tarttuvaa"Tutkimus: Uniapnean hoito parantaa naisten seksielämää
NukkuminenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Nukkuminen
  • ti16:00
    Ruokavalio

    Väsyttääkö päivisin? Tutkimus havaitsi mahdollisen syypään ruokavaliossa

  • 31.8.14:50
    Vapaa-aika

    Niina ja Lorenz Backman yöpyivät Maikkarin katolla – näin se sujui!

  • 31.8.14:46
    Niina Backman

    Merja on nukkunut puolitoista vuotta ulkona, paukkupakkasissakin – "Sisällä alkoi tuntua ihan kauheelta"

  • 30.8.18:45
    Luonto ja eläimet

    Ensi yönä yritetään rikkoa ulkona nukkumisen ennätys: Huomenta Suomen Nina Backman nukkuu MTV:n katolla

  • 18.8.20:07
    Liikunta

    Yksi päivittäinen tapa voi auttaa nukkumaan paremmin – jo 10 minuuttia päivässä riittää