Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sähköä katumaasturin muotoisessa paketissa: Polestar julkaisi kuvan seuraavasta autostaan

Tämän enempää ei täyssähköisestä Polestar 3 -katumaasturista ole vielä paljastettu. Kuva kuitenkin antaa hyvin viitteitä katumaasturin coupemaisesta muotokielestä, vaikka yksityiskohdat jäävätkin vielä hämärän peittoon.
Tämän enempää ei täyssähköisestä Polestar 3 -katumaasturista ole vielä paljastettu. Kuva kuitenkin antaa hyvin viitteitä katumaasturin coupemaisesta muotokielestä, vaikka yksityiskohdat jäävätkin vielä hämärän peittoon.Polestar
Julkaistu 17.06.2021 15:42

Ville Järveläinen

Volvon sähköautobrändi Polestar on kertonut lisää tietoa tulevasta täyssähköisestä Polestar 3 -katumaasturistaan. Auto saa kuvan perusteella sporttisen coupemaisen muodon.

Vaikka Polestar 1 ja Polestar 2 valmistetaankin Kiinassa, tullaan tulevaa kolmosta valmistamaan Yhdysvalloissa.

Polestar ei tiedotteellaan vahvistanut käytännössä kuin sen, että Polestar 3:n rapakontakaisille markkinoille suunnatut autot valmistetaan Yhdysvalloissa. Se vältti vielä toistaiseksi visusti paljastamasta, missä muualla autoa tullaan valmistamaan ja myymään.

– Polestar 3 -autoa valmistetaan Amerikassa amerikkalaisille asiakkaillemme, toimitusjohtaja Thomas Ingenlath paljasti tiedotteessa.

Lue myös: Maistiainen odotetusta uutuudesta: Polestar 2 saapui Suomeen

MTV Uutiset lähestyi Polestarin Brent Ellisiä, joka vastaa merkin viestinnästä rapakon tällä puolella. Hänkään ei suostunut kertomaan tässä vaiheessa mitään sen enempää, vaikka Eurooppaan saapuvat autot valmistetaankin todennäköisesti Kiinassa.

– Yhdysvalloissa valmistetaan autoja Yhdysvaltain-markkinoille, Ellis tyytyi toteamaan.

Volvon tehdas avaa ovensa Polestarille

Jenkkeihin jäävät autot tullaan valmistamaan Volvon tuotantolaitoksessa Etelä-Carolinan Ridgevillessä. Samassa vuonna 2018 avatussa tehtaassa tehdään tällä hetkellä emomerkin S60-sedania. Polestar 3:n tuotannon aloittaminen on osa Volvon Ridgevillen-tehtaaseen tekemää noin sadan miljoonan euron lisäinvestointia.

– USA ei ole enää meille vientimarkkina, vaan kotimarkkina, Ingenlath jatkoi.

9:20Polestar Precept ei jää pelkäksi visioksiPolestar 3 tulee ottamaan vaikutteita tästä Precept-konseptista.

USA:n tärkeyttä Polestarille alleviivaa sekin, että yhtiön operatiivinen johtaja Dennis Nobelius kertoo samaisessa tiedotteessa, että Polestar 3:n valmistaminen Yhdysvalloissa yhdysvaltalaisille asiakkaille auttaa lyhentämään toimitusaikoja ja vähentämään ympäristövaikutuksia.

Amerikkalaisille ostajille päätös näkyy myös auton hinnassa, jota pystytään painamaan alas, kun autoja ei tarvitse kuljettaa toiselle puolelle maapalloa.

Polestar 3:n tuotannon odotetaan käynnistyvän vuonna 2022. Auto tulee kilpailemaan ostajista muun muassa Tesla Model X:n, Ford Mustang Mach-E:n, Audi e-tronin sekä Jaguar I-Pacen kanssa. Auton toimintamatkaksi on lupailtu noin 480 kilometriä.

Lue myös: Suomeen laskeutunut Polestar pyllistää vanhanaikaiselle autokaupalle ja välikäsille: "Suomessa ei enää tarvita kravatteja tai lasipalatseja autojen myymiseen"

Lähteet: Polestar, MarketWatch

Lisää aiheesta:

Polestar paljasti, milloin sen seuraava tuotantoauto esitellään: "Astumme tuottoisille markkinoille"Edes Polestar 3 ei ole vielä ulkona, mutta tässä on jo paljon paljastava valokuva sen jälkeen esiteltävästä autostaVolvon Polestar laajentaa seuraavaksi Suomeen – maajohtajan palli vapaana”Teslan-tappajaksi” kutsuminen on täysin turhaa – uusi ruotsalainen automerkki haluaa keskittyä omaan juttuunsaKunnia uusien Volvojen ilmeestä kuuluu Thomas Ingenlathille – nyt hän kipparoi nuorta ruotsalaisvalmistajaa, jonka maailmanvalloitus on alkamassa Kiinasta ja NorjastaVolvon uljas Polestar 1 on pian tilattavissa myös Suomessa – ja sen voi sittenkin ostaa ihan omaksi
AutotSähköautotPolestarLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen19:09
    Terveys ja hyvinvointi

    Kärsitkö matkapahoinvoinnista? Yllättävä keino voi helpottaa oloa

  • Eilen11:33
    Auton varusteet

    Löytyykö jo? Nämä varusteet autossa pitää nyt olla

  • pe16:55
    Liikenneturvallisuus

    "Sehän lähti ihan lapasesta" – Sanna testasi, kuinka vaikea on saada auto hallintaan liukkaalla kelillä

  • ke14:54
    Politiikka

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • ke14:12
    Tulipalot

    Hybridi-Audi leimahti kesken latauksen – Tampereen parkkihallipalo teki valtavaa tuhoa