Ruotsalaiset ovat aloittaneet uudenvuoden juhlinnan osin railakkaasti etuajassa. Poliisia ovat työllistäneet kuluneen viikon aikana jo sadat tehtävät ilotulitusraketeista, joita on ammuttu päin autoja, taloja ja jopa ihmisiä.
Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoo ilotulitushälytyksiä olleen eri puolilla maata. Lehden mukaan esimerkiksi Göteborgissa raketteja paukutelleet nuorisojoukot ovat leikkineet kissaa ja hiirtä poliisin kanssa.
– Kun poliisi saapuu paikalle, he pysyttelevät poissa, ja kun partio lähtee, he tulevat taas ulos piiloistaan ja jatkavat ilotulitteiden sytyttelyä, poliisin läntisen alueen lehdistöpäällikkö Caroline Karlsson kertoo lehden haastattelussa.
– Lisäksi on vakavampia tapauksia, joihin meidän on käytettävä aikaa ja resursseja.
Lue myös: Lapin villi yö: Revontulituristit ajoivat ojaan, nuoret ampuivat raketteja parvekkeelta ja riehujanainen haukkui kaikki
Ranskassa 95 000 poliisia ja sotilasta turvaamassa uudenvuoden juhlintaa
Tilanne pahenee aattoa kohti mentäessä
Mitä lähemmäs uudenvuodenaatto tulee, sitä pahemmaksi tilanne on Aftonbladetin mukaan muuttunut. Viime yönä esimerkiksi Länsi-Götanmaan poliisi sai yli 40 hälytystä – vain viidessä tunnissa.
